Worldwide Flight Services (WFS) ve Diagnose şirketi, Fransa’da binlerce kargo gönderisini içeren altı aylık bir denemenin ardından beyan edilmemiş lityum pil gönderilerinin tespitine öncülük etti.

WFS ve Diagnose, kargo gönderileri, posta ve bagajlarda lityum pillerin varlığını tespit etmek için köpekleri kullanarak bir fizibilite çalışması yürütmek üzere Mart 2022’de ortaklık kurdu.

Şu anda, yangın riskleri nedeniyle uçuş güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturan, beyan edilmemiş lityum pilleri fiziksel olarak kontrol etmenin çok az yolu var. Haziran ayında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) Genel Müdürü Willie Walsh, hükümetleri tespit edilen lityum pil için araştırma yöntemleri geliştirmeye ve uygulamaya çağırdı.

Walsh bir basın açıklamasında şunları söylemişti: “Havayolları, nakliyeciler, üreticiler ve hükümetler, lityum pillerin hava yoluyla güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak istiyor. Bu ortak bir sorumluluktur. Sektör, mevcut standartları tutarlı bir şekilde uygulamak ve sahtekar göndericiler hakkında kritik bilgileri paylaşmak için çıtayı yükseltiyor. Ancak hükümetlerin liderliğinin kritik olduğu bazı alanlar var. Mevcut düzenlemelerin daha güçlü bir şekilde uygulanması ve suistimallerin suç sayılması, sahtekar göndericilere güçlü bir mesaj verecektir.”

WFS ve Diagnose, Fransa’daki kapsamlı denemelerinin sonuçlarının, bu hedefi küresel olarak gerçekleştirmeye yönelik önemli bir adım sağlayacağını umuyor.

Test aşaması, Lyon’daki WFS kargo terminalinde gerçekleştirildi ve Diagnose tarafından özel olarak eğitilmiş iki köpek tespit ekibi ve eğitmenlerini içeriyordu. Diagnosed’in 20 yıl önce ustalaştığı serbest hareket eden patlayıcı tespit yönteminden türetilen deneme, köpeklerin büyük hacimlerde farklı türdeki kargoları kontrol etmelerini sağladı ve dikkate değer sonuçlar verdi.

 Şirketten yapılan açıklamada, “Altı ay boyunca, denemeye katılan iki köpek, lityum pilleri tespit etmede %100 doğrulukla çok hassastı. Hacmi bazen 2 ila 3 metreküpü aşan çeşitli kargo birimlerine hem lityum iyon hem de lityum metal telefon pilleri yerleştirdiler. Daha spesifik olarak, 1 metreküplük bir sevkiyatta tek bir düğme pili (iyon metal pil) tespit edebildiler. En büyük havacılık güvenliği sorunlarından birine yanıt olarak, WFS ve Diagnose, bunun güvenlik önlemlerinin önemli ölçüde güçlendirilmesine yardımcı olabileceğine inanıyor” ifadeleri yer aldı.

Test süresi ayrıca bir operasyonel protokolün, standart bir eğitim programının ve eğitim sonu ve devam eden performans değerlendirmesinin geliştirilmesine de izin verdi.

ICTS Europe grubunun bir yan kuruluşu olan WFS ve Diagnose, artık Fransa’yı köpekler tarafından lityum pillerin tespiti için mükemmellik merkezi yapacak. Gelecekteki aşamalarda, daha fazla köpek tespit ekibi eğitildikçe, köpekler AB havalimanlarında veya müşteri gereksinimlerine yanıt olarak 5-6 ay içinde konuşlandırılabilir. Diagnose şu anda 400 köpek bakıcısı ekibiyle donatılmış 9 ülkede faaliyet gösteriyor.

ICTS Europe grubunun CEO’su Oren Sapir ise şunları söyledi: “Lityum pillerin sunduğu zorluk, havacılık emniyeti için büyük bir endişe kaynağıdır. Uygun şekilde beyan edilmiş, doğru paketlenmiş ve hepsinden önemlisi iyi durumda olan mallar çok az risk taşır, ancak pillerin veya pil içeren cihazların her gün yolcu bagajında ​​ve hava kargo gönderilerinde beyan edilmeden taşındığı açıktır. WFS ile ortaklaşa çalışarak, köpek algılama denememizin sonuçlarının, ortak önceliğimiz olan en yüksek havacılık emniyeti standartlarını sağlamada çok önemli bir atılım olabileceğine inanıyoruz. Bu girişimin bir sonraki aşamasında Fransa’daki denemelerimizin sonuçlarını IATA’ya ve düzenleyici makamlara sunacağız.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.