Ana Sayfa Havacılık Haberleri Rostec: Boeing, Airbus uçakları bir daha Rusya’ya “asla teslim edilmeyecek”

Rostec: Boeing, Airbus uçakları bir daha Rusya’ya “asla teslim edilmeyecek”

0

Rusya devlet savunma sanayi şirketi (Rostec) Başkanı Sergey Çemezov, Batılı uçak üreticilerinin bir daha Rusya’ya uçak teslim etmeyeceğine inandığını söyledi. 

Chemezov’un sözleri, Rusya’nın Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesi nedeniyle uygulanan Batı yaptırımlarının ardından yerli uçak üretimini büyük ölçüde artırmaya yönelik yakın zamanda açıklanan iddialı planlara işaret ediyor.  

Haziran 2022’de Rusya Ticaret ve Sanayi Bakanı Denis Manturov, tamamı United Aircraft Corporation (UAC) tarafından üretilecek olan 1000’den fazla yeni yolcu uçağının Rusya’da üretilmesi planlarını açıkladı. UAC, Sukhoi, Ilyushin ve Tupolev dahil olmak üzere büyük Rus uçak üreticilerini konsolide ederek oluşturulan Rostec’in bir yan kuruluşudur.  

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı, ülkenin 2030 yılına kadar 1000’den fazla yeni uçak üreteceğini açıkladı. Reuters’e göre Chemezov yaptığı yazılı açıklamada, “Yabancı uçaklar filodan çekilecek. Bu sürecin geri dönülemez olduğuna ve Boeing ve Airbus uçaklarının Rusya’ya asla teslim edilmeyeceğine inanıyoruz” dedi.

Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmeye başlamasının ardından Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, Batılı şirketlerin Rusya’ya yeni uçak veya parça teslim etmesini engelliyor. Ancak ülkedeki pek çok havayolu şirketinin filolarının neredeyse tamamı Boeing ve Airbus uçaklarından oluşmasıyla Rus havayolları zor durumda kaldı.  

Rusya’nın “gri parçaların” kullanımına izin veren ve İran gibi diğer yaptırım uygulanan ülkelerle anlaşmalara izin veren son derece rahat havacılık yasalarına rağmenRus havayolları uçaklarını havada tutmak için mücadele ediyor, filolarının büyük bölümünü çalışır durumda tutmak için bazı uçakları seferden çekerek, yedek parçaların diğer uçaklarada kullanıyorlar. 

Önümüzdeki on yılda 1000’den fazla uçak üretmeye yönelik iddialı planları, Aeroflot’un Rus tarihinin en büyüğü olan 339 yerli üretim uçak siparişi izledi.   

.   

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.