Çin Sivil Havacılık İdaresi(CAAC) COMAC C919’a Uçuşa Elverişlilik Sertifikasını verdi. Bu ARJ21’den sonra ticari işletmeye alınan ikinci Çin sivil yolcu uçağı oldu.

Böylece C919’un seri üretimine ve ticari operasyonlarına izin verilmiş oldu.

Çin’in havacılık otoritesi, büyük ölçüde Batılı üreticiler Boeing ve Airbus’ın hakim olduğu 150-190 koltuk segmentinde Çin’in devasa endüstriyel pazarına girmesine izin veriyor.

Boeing, tartışmalara sebep olan kazaların ardından Mart 2019’dan bu yana ticari operasyonlara ara verilen Boeing 737 MAX’ın yeniden sertifikalandırılmasını bekliyor.

Çok sayıda kaynak, MAX’ın yeniden sertifikalandırılmasının önündeki engellerden birinin C919’un tip sertifikasının teslimi olduğunu öne sürdü; bu nedenle CAAC’ın  izni bu gelişmeyi nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor.

C919 programı, 200’den az koltuklu orta menzilli tek koridorlu uçak segmentinde rekabet etmek için tasarlandı. Model, düzenleyici makamlardan gerekli izinleri aldığında, Airbus’ın A320neo ailesi ve Boeing 737 MAX varyantlarıyla doğrudan rekabet edecek.

 C919, standart 4.075 kilometre ve maksimum 5.555 kilometre menzil ile 158 ile 168 arasında yolcu taşıyabiliyor. Mart 2021’de China Eastern Airlines, beş uçak için bir satın alma sözleşmesi imzalayarak modeli satın alan ilk ticari anlaşmayı  yapmıştı.

COMAC, 2008 yılında piyasaya sunulduğundan bu yana, tedarikçileri tarafından yedek parça temininde ve ABD tarafından ihracat kontrollerinin sıkılaştırılmasında sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Aralık 2020’den bu yana, Kuzey Amerika ülkesi, Çin ordusuyla bağları olan herhangi bir şirkete parça ve teknolojik yardım ihraç etmek için özel lisanslar istiyor. Bu önlem, özellikle ilk programında gecikmelere maruz kalmış olan programın gelişimini etkiledi.

Uçak Çin’de monte edilirken, ağırlıklı olarak Batı bileşenlerine güveniyor. Yeni bir uçağın geliştirilmesinde iki kilit unsur olan elektrik santrali ve aviyonik, Çin’de üretilmiyor. Bu durumun COMAC’ı proje ihracat ve teknoloji transferleri üzerindeki uluslararası kısıtlamalara karşı daha savunmasız kalabilecek bir sürece sokabileceği kaydediliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.