Hollanda’da Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda Covid-19 salgını sonrası yaşanan personel eksikliği krizi nedeniyle en az Mart 2023 sonuna kadar günlük yolcu sayısının beşte bir oranında düşük tutulacağı açıklandı.

Avrupa’nın en işlek havalimanlarından biri olan Schiphol, güvenlik personeli sıkıntısı nedeniyle bu ayın başından Ekim sonuna kadar yolcu kapasitesini neredeyse yüzde 20 oranında düşürdüğünü duyurmuştu.

Buna göre, gelecek nisan ayına kadar Schiphol Havalimanı’nda günlük en fazla 46 bin yolcu seyahat edebilecek. Bu sayı tatil haftalarında 50 bin ile sınırlı tutulacak.

KLM karara tepkili

Schiphol’ü merkez üssü olarak kullanan Hollanda Kraliyet Hava Yolları KLM aylardır süre gelen durumun “umutsuz göründüğünü” belirtirken yapılan açıklamada “KLM için bu bardağı taşıran son damla oldu. Bu durum ümitsizlik veriyor. Havaalanının yolculara ve şirketlere çözüm sunması gerekliliğini tekrar ve tekrar söylüyoruz” dedi.

Schiphol Havaalanı’nı kullanan yolcular aylardır devam eden personel eksikliği nedeniyle güvenlik kontrol noktalarında uzun kuyruklarda beklemek zorunda kalıyor. Bu durum birçok yolcunun uçağını kaçırmasına neden oluyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.