Mısır Havayolları’nın (Egypt Air) geçtiğimiz ay Akdeniz sularına düşen yolcu uçağının kazadan 24 saat öncesinde yaptığı seferler sırasında üç kez acil inişe zorlandığı ortaya çıktı.

Eritre, Mısır, Tunus ve Fransa arasında altı ayrı rotada sefer yapan uçağın acil iniş mesajları vermeden önce havada ayrıca birçok kez yarım tur attığı bildirildi.

Fransız devlet televizyonu France 3’e konuşan sivil havacılık uzmanı Jean-Paul Troadec, Airbus A320 tipi uçağın Paris-Kahire seferini yaparken düşmesine teknik bir arızanın yol açmış olma ihtimaline dikkat çekti:

“Bu yeni bulgular  soruşturma için önemli. Uçakta tam olarak neler olduğunu şu an bilemeyiz, fakat teknik bir sorundan sonra havada birden fazla kere tur atmak çok da normal değil… Bunlar uçaklardaki sistemlerin hata vermesi halinde otomatik olarak ilettiği mesajlar. Olağan bir durumda bu türden bilgi mesajları iletilmez.”

56 yolcu ve 10 mürettebat toplam 66 kişiye mezar olan uçak 19 Mayıs günü Mısır hava sahasına girdikten 10 mil sonra radardan kaybolmuştu.

MS 804 sefer sayılı uçağın enkaz parçaları daha sonra Mısır’ın İskenderiye kentinin 290 km açıklarında bulunmuştu.

Kazanın nedeni halen bilinmezken kara kutuları arama çalışmaları da devam ediyor.

Fransa Sivil Havacılık Güvenlik İnceleme Bürosu (BEA) dün MS 804’ün kara kutularından birine ait olduğu tahmin edilen sinyallerin alındığını duyurdu.

Fransa’nın bölgeye gönderdiği “Laplace” adlı geminin yer yer 3 bin metre derinliğe ulaşan 77 km’lik alanda incelemelerini sürdürdüğü açıklandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.