İngiltere’de kurulan POP havayolları ilginç bir model uyguluyor. Şirket, tüketiciye ve borsaya bildirdiğine göre net karının yüzde 51’ini hayır kurumlarına bağışlayacağını vaat ediyor.

Tatilci, bilet alırken önceden ödediği paranın net kar kısmının yüzde 51’inin hangi hayır kurumu veya hayır işi için bağışlanacağını seçebiliyor.

tourexpi.com’da yer alan habere göre asıl ilginç olan ise, bu havayolu şirketinin 3 ‘finans-cambazı’ kişi tarafından kurulmuş olmasıdır. Navdip Singh Judge, Graham Howat ve Cristiano Ratti, bugüne kadar dünyanın önde gelen banka, finans, havacılık, yatırım ve havayolu sektörlerinde birer finans cambazı olarak biliniyorlardı ve kapitalizmin ‘en acımasız’ kurallarını sonuna kadar oynuyorlardı.

İngiltere merkezli POP havayolu şirketi şimdilik bir adet 378 koltuklu Airbus A330 tipi uçakla İngiltere-Hindistan arasında hizmet verecek. Yine şimdilik asıl hedef Hindistan’da daha az bilinen ve büyük ‘kapitalist’ havayolu şirketleri tarafından biraz ihmal edilen havalimanlarına uçmak.

POP – People Over Profit
Model başarılı olursa uçak sayısı ve uçulan ülkeler sayısı artırılacak. Şirketin ismi, bir anlamda modeli açıklıyor: POP – People Over Profit (Kardan önce insan)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.