2012 yılında yeni terminal ve hizmet binaları ile yeni pistin faaliyete geçmesiyle yolcu sayısında önemli artış gerçekleşen Elazığ Havalimanı’nda 2016 yılında yolcu sayısının 1 Milyonu bulması nedeniyle bir program gerçekleştirildi.

DHMİ Elazığ Havalimanı’nda gerçekleştirilen programa Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, DHMİ Elazığ İşletme Müdürü Özkan Polat, THY, Pegasus, Onur Air ve Havaş yöneticileri katıldı.

Havaalanının 1 Milyon yolcu kapasitesine ulaşması dolayısıyla İstanbul-Elazığ seferini yapan uçağın 23E numaralı yolcusu olan Kader Kan’a hediyeleri Vali Zorluoğlu tarafından verilirken diğer yolcular da çiçekle karşılandı.

Yeni terminal ve pistin devreye alınmasıyla Elazığ Havalimanı’nda yolcu sayısının arttığına değinen DHMİ Elazığ İşletme Müdürü Özkan Polat, 2002 yılındaki yolcu sayısına şuanda bir ayda ulaşıldığını kaydetti.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Elazığ seferini yapan uçağın 23E numaralı koltukta seyahat eden 1 Milyonuncu yolcu Kader Kan ise şanslı yolcu olmasının kendisini de şaşırttığını, Elazığ Havalimanı’nın gelişmesinin ve bir yıl içerisinde 1 Milyon yolcu kapasitesine ulaşmasının çok güzel olduğunu söyledi.

Ak Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze hükümetleri döneminde her alanda, özellikle ulaşımda ve sağlıkta önemli atılımlar yapıldığını kaydederek, Elazığ Havalimanı’nın bu kapasiteyle ülke genelinde 17. havaalanı olmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz da konuşmasında Elazığ’ın her yıl gelişen ve büyüyen şehirlerden biri olduğuna değinerek, 2002’deki yıllık yolcu sayısının şu anda bir ayda aşıldığını, Elazığ’ın gelişmesine paralel olarak havaalanındaki yolcu sayısının 2017’de daha da artacağına inandığını söyledi.

Vali Zorluoğlu : Hedef 2 Milyon Yolcu Kapasitesine Ulaşmak

Elazığ’ın bugün güzel günlerden birini yaşadığını ifade eden Vali Zorluoğlu ise, “Elazığ Havalimanı Terminalinde bugün 1 Milyonuncu yolcuyu ağırlamaktayız. Kader Hanım İstanbul’dan Elazığ’a geldi, Tunceli’ye gidecek. Yolculuğunda Elazığ Havalimanı’nı kullandı. Elazığ Havalimanı’nın 2002’de 50 bin civarında olan yıllık yolcu sayısı bugün 1 Milyonun üzerine çıkmış ve bir önemli başarı sağlanmıştır. Elazığ Havalimanı terminal binası o zamanki Başbakanımız şimdiki Cumhurbaşkanımız tarafından 2012’de hizmete açılmıştı. 2012’de şimdiki yolcu sayısının neredeyse yarısı kadar yolcu ağırlanabiliyordu, şu anda 1 Milyon yolcu kapasitesine ulaşılmıştır.

Elazığ Havalimanı terminal binası 2 Milyon yolcuya hizmet verecek kapasitede inşa edilmiş durumdadır. 1 Milyon yolcu kapasitesiyle biz daha yolun yarısındayız demektir. Elazığ bölge merkezi olma iddiasını daha da geliştirerek önümüzdeki yıllarda 2 Milyonuncu yolcusunu da ağırlayacaktır. DHMİ İşletme Müdürlüğü başta olmak üzere THY yetkililerine ve diğer havayollarının ilgililerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.