Cankut Bagana, anlaşması imzalanan projeyi ve ilk uçuşların başlayacağı tarihleri anlattı.

Uzun süredir sesi çıkmayan Onur Air’den sürpriz çıkış…

Onur Air, İstanbul’dan Çin’in Çongçing Havaalanı’na seferlere başlıyor. Haftada 3 seferin yapılacağı uçuşun ilki 2017’nin eylül ayında başlayacak.

Onur Air Yönetim Kurulu Başkanı Cankut Bagana, Çin projesini turizmgazetesi.com’a anlattı.

Bagana, Türkiye’nin turizmde yeni pazar arayışında olduğu bu dönemde Çin pazarına girdiklerini belirterek, “Bu pazar Asya’nın İstanbul-Asya yolcuları İstanbul’u bir transfer merkezi olarak Türkiye turizmine ilaveten Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzeye turizm paketleri yaratılmasını sağlayacak” dedi.

Onur Air olarak kendilerine dünyanın yükselen pazarı Asya’yı hedef aldıklarını söyleyen Bagana şöyle konuştu:

Türk tur operatörleri ve Asya pazarı

“Asya turizmi deyince Asya’nın yükselen ekonomik imkanlarını değerlendirerek Türk tur operatörlerinin klasik paket sistemi ile veya online satış şekliyle İstanbul üzerinden bütün Avrupa’yı, Yakın Ortadoğu’yu, Kuzey Afrika’yı ve Avrupa’nın kuzeyini pazarlaması ile alakalıdır.

Bu konuda şirketimiz hedef destinasyonlar olarak Çin, Endonezya ve Malezya’yı seçmiştir. İlerde bunu Japonya, Kore ve Hindistan takip edecektir.

İlk sefer ekimde

Bu çerçevede Çin sivil Havacılık Otoritesi ve Türk Sivil Havacılık Otoritesinden alınan müsaadeler ile 12 Eylül’den başlamak üzere İstanbul ve Çongçing , arasında, başlangıçta haftada 3 sefer olmak üzere uçuşlara başlayacağız. son olaylar nedeniyle bu tarihi 20 Ekim’e çekmek durumunda kaldık.

6 bölgeye haftada üç sefer

Yaptığımız anlaşmalar sonunda, 2017 senesinden başlamak üzere mevcut sefere ilaveten Çin’in 6 bölgesi; Schenzen, Wuhan, Kunming, Nanjing, Qingdao ve Tianjin ile İstanbul arasında başlangıçta haftada 3 sefer olarak, bilahare haftada 7 sefere çıkacak bir operasyon öngörülüyor. Bu konuda Türk tarafı sözlü müsaadeyi verdi. Çinli ortağımız Guangdou Aerocity da, Çin müsaadeleri ve organizasyonunu yapmayı taahhüt etti.

30 milyon dolar sübvansiyon

Çin tarafı bu destinasyonlarda, turizm paketi olarak o ülkelerde bunu satanlar uçuş koltuk riskinin yüzde 80’ini garantili peşinen satın alıyor. Geri kalan premium koltuklar, Onur Air tarafından flight-only olarak business trafiğine açılacak.

Bu operasyon bugün için Çin ‘de Beijing, Şangay ve Guangzou hariç B sınıfı olan havaalanlarından yapılıyor.

Çin tarafı bu havaalanları için Çonkçing’de olduğu gibi Onur Air’i destekliyor.
1.sene haftada 7 uçuş için 20 milyon, 2.sene 15 milyon, 3.sene 12 milyon dolar gibi bir promosyon vaat ediliyor. Buna ilaveten B sınıfı havaalanlarında yapılan handling, landing, vs hizmetler için mahalli belediye tarafından yüzde 50’ye varan tenzilatlar sağlanıyor.

İstanbul bağlantılı paket turlar

Bu, Türkiye için yeni bir turizm hareketi başlatacak. Bunun Türkiye’nin yeni pazar arayışında olduğu dönemde olması ayrıca önemlidir. Bu yolla İstanbul-Asya yolcuları İstanbul’un bir transfer merkezi olarak kullanılmasına ilaveten Türkiye, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzeye turizm paketleri yaratılmasını sağlayacak.”

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.