SpaceX’in patronu Elon Musk, Mars’a gidecek Starship roketini fırlatmak ve yakalamak için kullanılacak kuleyi kamuoyuyla paylaştı.

Uzay firmasının Teksas’taki Starbase tesisinde inşaat halinde olan yapı, ikinci kademeyi yörüngeye ulaştıran roket iticisini tekrar yerine yerleştirmek için kullanılacak yemek çubuğu benzeri kollara sahip.

Robotik araştırmacısı Lex Fridman, fırlatma kulesini “Şimdiye kadarki en çılgın mühendislik tasarımlarından biri” diye niteledi.

Bir Starship roketinin ilk yörünge fırlatması gelecek 10 hafta içinde gerçekleşecek. Denemede uzay aracı, Starbase’ten kalktıktan sonra 90 dakikalık bir yolculuğu tamamlayıp Hawaii açıklarına inecek.

Geliştirmeler ve denemeler tamamlandıktan sonra SpaceX’in nihai hedefi, Starship roketlerini seri üretime geçirip yeni nesil roketlerden oluşan bir filo kullanarak Mars’ta kalıcı bir insan kolonisi kurmak.

Elon Musk’ın firması aynı zamanda, başka bir amaca uygun hale getirerek açık deniz fırlatma tesislerinden oluşan küresel bir ağ kurmak için kullanılmayan petrol sondaj kulelerini satın alıyor.

Milyarder daha önce 2024’e kadar Ay’a ve 2030’a kadar Mars’a Starship gönderme hedefinden bahsetmişti fakat uzay araçlarının geliştirilmesi, Jeff Bezos’un Blue Origin’ini ve NASA’yı içeren bir dava nedeniyle ertelendi.

Dava, ABD uzay ajansı için aya iniş aracı geliştirme ihalesinde sözleşmenin haksız şekilde SpaceX’e verildiği şikayetinden kaynaklanıyordu ama bu şikayet sonunda reddedildi.

Blue Origin, henüz New Shepard roketiyle bir yörünge görevi tamamlamamışken SpaceX uzaya yük taşımakta kanıtlanmış bir geçmişe sahip.

2021’de SpaceX tek bir takvim yılında 30’dan fazla roketi yörüngeye fırlatarak kendi rekorunu kırdı.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.