Elon Musk, SpaceX’in Starship gemisinin uzaya uçacağı fırlatma rampasını inşa etmeye başladığını duyurdu.

Şirket, yeni uzay aracının yörünge denemelerini yürütmeye yaklaşıyor. Bu aşama Musk ve SpaceX’in uzay yolculuğunun geleceğine yönelik planlarının önemli bir parçası. Şirket, hem bir gün insanları Mars’a götürmeyi hem de hızlı görevlerde Dünya çevresinde uçurmayı umuyor.

Fakat önce uzay aracı yörüngeye doğru havalanmalı. Starship bunu, Florida’da özel olarak inşa edilecek yeni bir fırlatma rampasından yapacak.

Cuma günü yaptığı açıklamada Musk, şimdi bu tesiste çalışmaların başladığını söyledi.

Musk, “Starship yörüngeye fırlatma rampasının inşaatı Canaveral Burnu’nda başladı” diye tweet attı.

Takip eden bir cümlesinde Musk, Kennedy Uzay Merkezi’nde yer alan ve SpaceX’in NASA’dan kiraladığı 39A kompleksinden bahsettiğini doğruladı. Bu kompleks daha önce NASA tarafından Apollo ve Space Shuttle programları da dahil mürettebatlı fırlatmalar için kullanılıyordu.

Bu uzay aracının ilk yörünge uçuşu, bir yörünge denemesi olacak ve böylece araç ilk kez uzaya gönderilecek.

Bu yörünge denemesinde Starship, 90 dakikadan fazla sürecek bir uçuş gerçekleştirecek. Deneme sırasında mürettebatsız uzay aracı yörüngeye uçup Hawaii yakınlarında okyanusa iniş yapacak.

Musk, denemenin ocakta yapılmasının planlandığını söyledi.

SpaceX rokette önemli ilerleme kaydetmiş gibi görünüyor. Geçen ay şirket, ilk kez uzay aracının altı motorunun tümünü aynı anda çalıştırdığı bir statik yangın testi gerçekleştirdi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.