Home Yazarlar Eyup Turşucu Emirates B777-300 uçağı yüksek süratte kalkıştan vazgeçirildi

Emirates B777-300 uçağı yüksek süratte kalkıştan vazgeçirildi

0

9 Ocak 2022 günü Dubai’den Haydarabad’a (Hindistan) EK-524 uçuşunu gerçekleştirmek için 30R pistine giren Emirates’e ait A6-EQA tescilli B777-300 uçağı kalkış için pistte hızlanırken Kule kontrolörünün ikazı ile kalkıştan vazgeçirilir.

Bu sırada Dubai’den Bangalore’ye(Hindistan) EK-568 uçuşu için pist başına gitmekte olan A6-EBY tescilli diğer bir Emirates Boeing 777-300 uçağı, kontrolör tarafından M5A taksi yolu ile 30R pistini katederek, N4 yolu ile 30R pist başına serbest kılınmıştı.

Aviation Herald haberine göre EK-524’e kalkış müsaadesi verilmemişti, bu yüzden kontrolör hareketi tespit eder etmez kalkıştan vazgeçmesi talimatını vardi. ADS-B verilerine göre uçak yaklaşık 130kts yer hızına eriştiğinde kalkıştan vaz geçme prosedürünü başlattı. Yavaşlamayı takiben diğer uçağın ardından N4 çıkışından pisti terk etti.

Kalkıştan vaz geçme prosedürüne bağlı olarak gerekli kontrollerin tamamlanmasını takiben yaklaşık 30 dakika sonra kalkışını gerçekleştirdi.

Buna benzer olaylar maalesef geçmişte yaşandığı gibi yaşanmaya devam etmektedir. Geçmişte pist üzerinde yaşanan olayda dünyanın en ölümlü kazası meydana gelmişti. Uçuşun her anı çok önemli olup asla dikkatsiz davranılmamalıdır. Kokpiti paylaşan Pilotlar aynı sorumlulukla gerektiğinde anında diğerini ikaz etmeli hatta gerekirse kumandalara müdahale ile kalkışı sonlandırmalıdır. Bu uçuşla ilgili olay raporunun yayımlanması halinde bilgilendirme yapılacaktır.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.