Türkiye’deki vergi mevzuatına göre, şirketlerin kurumlar vergi ödemesi, yıllık bilançolara göre belirleniyor. Öncelikle kurumlar vergisinin ödenmesi için bilançonun kârda olması gerekiyor. Bu kâr oranına göre kurumlar vergisi hazırlanıyor. Bazı şirketler veya kişiler, vergi listelerinde adlarının açıklanmasını istemeyebiliyor.

Kokpit.aero.com.un özel haberine göre,Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde havacılık sektöründe en üst sırada Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yer aldı. 2014’te 11’inci olan DHMİ, bu yıl 3 basamak daha yükselerek 8’inci oldu. DHMİ, 340 milyon 4  bin TL’lik kurumlar vergisi ödedi.

TAV ÖZEL SEKTÖRÜN REKORTMENİ

TAV Havalimanları Holding, 21’inci sıradan 16’ncılığa yükseldi. TAV geçen yıl için toplam 188 milyon 140 bin TL’lik vergi ödedi.

Üçüncü Havalimanı Projesi’nde yer alan Cengiz İnşaat ise tüm faaliyetlerinden 90,7 milyon TL vergi ödedi. 63’üncü sıradan 30’uncu sıraya yükseldi.

Antalya Havalimanı’nın işletmecisi Fraport IC İçtaş ortaklığı ise 58’den 47’nciliğe çıktı. Toplam 58 milyon 61 bin TL kurumlar vergisi ödedi.

HAVAYOLLARINDA REKOR SUNEXPRESS’İN

Listede en çok kurumlar vergisi ödeyen havayolu şirketi ise SunExpress oldu. THY-Lufthansa ortaklığındaki şirket 82’nci sıradan 63’üncü sıraya yükseldi. SunExpress toplam 46 milyon 875 bin TL kurumlar vergisi ödedi.

Havalimanı inşaatları yapan Makyol ise ilk 100’e girerek 81’inci sıraya çıktı. Şirket 38 milyon 674 bin TL Kurumlar Vergisi ödedi.

TAV’ın ortak olduğu duty free sektörünün devlerinden ATÜ ise bu yıl 88’inci oldu. Şirkete tahakkuk ettirilen kurumlar vergisi ise 35 milyon 669 bin TL oldu.

NEDEN LİSTEDE THY YOK?

Türk Hava Yolları iki farklı bilanço hazırlıyor. Maliyeye sunulan ve Türk muhasebe sistemine göre hazırlanan bilançoda THY’nin 2015 sonuçları 410 milyon TL zarar. Bu nedenle THY kurumlar vergisi ödemiyor. Ancak uluslararası normlara göre hazırlanan bilançoda THY’nin 2015 kârı 1 milyar 69 milyon dolar.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.