Havalimanı ve havacılık güvenliğinde en sıkı ülkelerin başında İsrail geliyor. Bir dönem İsrail’in milli taşıyıcısı El Al Havayolları, Türkiye’ye yaptığı uçuşlarını ‘yüksek güvenlik maliyeti’ nedeniyle iptal etmişti. Şimdi İsrail bir güvenlik skandalı ile çalkalanıyor.

HaberTürk Gazetesi’nin haberine göre İsrail’de gazeteci David Suleiman, başkasına ait kimlikle havalimanında işe girdi. Apronda görev yapan Suleiman, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Dünyanın en güvenli havalimanı olarak övdüğü Tel Aviv Ben Gurion’un güvenlik önlemlerini denemek için bir arkadaşımın kimliğini kullanarak iş başvurusunda bulundum. Ben kelim. Ancak başvuruda arkadaşının uzun saçlı resmi vardı. Bana da hiç benzemiyordu. Şirketle toplam 2-3 dakika süren bir görüşmenin ardından temizlik görevlisi olarak işe alındım”

Suleiman, yaklaşık bir ay sonra şirketten güvenlik taramasını geçtiğini bildiren mesaj alarak işe başladı. Gazeteci, ilk gününde uçak temizliğine alındı, kokpite de girebildi. Kasıtlı olarak şüpheli hareketler yapan Suleiman 12 uçağa Mısır’da Rus Metrojet uçağını düşürene benzeyen el yapımı sahte “gazoz kutusu” bombaları yerleştirdi.

Suleiman çalıştığı ilk gün, güvenlik görevlilerinin, bir yolcunun emanet ettiği bir silahın kendisine uçak hosteslerine aktarılmak üzere verildiğini de aktardı. Ben Gurion yönetimi ise “kamu görevlisinin yerine geçmek” suçlamasıyla Suleiman hakkında dava açılacağını duyurdu.

:

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.