Sadece Güneş enerjisi kullanarak Dünya turu yapmayı hedefleyen Solar Impulse II projesinde en zorlu etap tamamlandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden geçtiğimiz Mart ayında başlayan Dünya turu uçuşunun en zorlu etabı tamamlandı. Daha önce Büyük Okyanus üzerindeki olumsuz hava koşulları sebebiyle başladıktan 8 saat sonra ara verilen ve Japonya’nın Nagoya Havalimanı’ndan yeniden başlayan en uzun yolculuk sona erdi.

Japonya’nın Nagoya Havalimanı’ndan Hawaii’nin Kalaeloa Havalimanı’na uzanan zorlu yolculuk yaklaşık olarak 4 gün 21 saat sürdü. André Borschberg’in pilotluğunda gerçekleştirilen zorlu uçuş sırasında tek başına uçağı yaklaşık 5 gün kullanmak zorunda kalan André Borschberg canlı yayınlanan uçuş sırasında kısa uyku ve meditasyon araları vererek uçuşu gerçekleştirdi.

Sahip olduğu 17 binden fazla Güneş enerjisi hücresinden elde ettiği enerjiyi 4 adet 17,4 beygir gücündeki motorlarında kullanan uçak gelecekte daha yüksek verimlikle yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılmasını destekliyor. Gelecek temiz olacak sloganıyla gerçekleştirilen Solar Impulse II projesi ile gelecekte daha fazla yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması hedefleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.