Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından yayımlanan Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Hava Yolu Yolcuları Talimatı (SHT-ENGELSİZ) kapsamında Engelsiz Havaalanı Projesi yürürlükten kaldırıldı.

 SHGM’den yapılan açıklamaya göre ,24 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan Talimat ile engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara verilecek hizmetlere ilişkin kural ve esaslar belirlendiğinden “Engelsiz Havaalanı Projesi “sonlandırıldı.

2009 yılından bu yana uygulanan proje kapsamında 3 adet havayoluna, 31 adet yer hizmetleri kuruluşuna, 8 adet terminal işletmecisine ve 33 adet havaalanında havaalanı işletmecisine olmak üzere toplam 75 adet “Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikası verilmişti.

Talimatın yayım tarihten itibaren proje sonlandırıldığından dolayı, yeni başvurular değerlendirmeye alınmazken, Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikasına sahip kuruluşlara, 2016 yılı temditleri için son kez proje kapsamında indirim uygulanacak.

Engelsiz Havaalanı Kuruluşu sertifikası almak için havacılık işletmelerinin herhangi bir zorunluluk olmadan kendi inisiyatifleri ile gerçekleştirdikleri çalışmalar, SHT-ENGELSİZ Talimatı ile havayolunda tüm engellerin kaldırılmasına yönelik yasal bir düzenlemeye dönüştürültü. Böylelikle Türk sivil havacılığında, engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolculara verilecek hizmetlerin standart bir şekilde yürütülmesi hedefleniyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.