Danimarka’nın uçan Türk’ü Türkiye’de pilotluk yapmak istiyor…Ancak ne şirketler, ne dernekler ne de Vakıflar… Acaba görür(ler) mi, görmek isterler  mi?  İşte örnek! 

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde iyi eğitim görerek önemli mevkilere gelen Türkler arasına Danimarka’dan da bir pilot katıldı.

İsmi Tarkan Eşiyok…

1976’da başkent Kopenhag’da doğdu… Pilotluk eğitimini başarıyla tamamlayıp diplomasını aldı… Toplamda simulatör dahil 357 saat uçuş eğitimini tamamladı… Boeing 737 tipi uçakların 300’den 900 serisine kadar hepsini kullanabiliyor…

Tarkan-Esiyok-1-768x849

Danimarka’da göğsümüzü kabartan Türkler arasında yer alan Eşiyok, kendi hikayesini şöyle anlattı:

‘YA AMERİKA’YA YA DA TÜRKİYE’YE GİDECEKTİM’

“9’uncu sınıftayken pilotluğa merak sardım. O zaman en büyük arzum ve hedefim  F-16 pilotu olmaktı. Önümde iki seçenek vardı. Ya Amerika’ya gidip orada okuyacaktım ve polis olacaktım… Ya da Türkiye’ye gidip liseyi bitirecektim ve pilotluk eğitimi için Türk Hava Kuvvetleri’nin kapısını çalacaktım… Pilotluk ağır bastı.”

‘KONYA’DAKİ LİSEDEN MEZUP OLUP DÖNDÜM’

“Bu nedenle Türkiye’ye gittim. Konya Akşehir Selçuklu Lisesi’nde okuyarak mezun oldum. Ancak pilot olmak için THK’ya müracaat etmeden Danimarka’ya geri döndüm. Burada askerliğimi yaptıktan birkaç yıl sonra da Danimarka Kara Kuvvetleri Polis Timi’nde görev aldım.”

‘1 YIL YÜKSEK LİSANS YAPMAK ZORUNDA KALDIM’

“Liseyi Türkiye’de bitirdiğim için Danimarka’da bir yıl yüksek lisans yapmak zorunda kaldım. Sonrasında Center Air Pilot Akademisi’ne girerek pilot olmak için eğitim görmeye başladım.”

‘TİP EĞİTİMİ SONRASI DİPLOMAMI ALDIM’

“Teori ve pratik sınavlarını bir kere de geçtim. PA-28A, PA-28R, P34-200 ve BL8 tipi uçaklarla uçuş eğitimi gördüm. Letonya’ya ait AIR BALTIC Havayolları’nda BOEING 737’lerin 300’den 900 serisine kadar uçaklarında TİP eğitimini başarıyla tamamlayarak pilotluk diplomamı aldım.”

‘TÜRKİYE’DE PİLOTLUK YAPMAK İSTİYORUM’

“Danimarka vatandaşıyım. 5 dil biliyorum. Türkiye’de pilot olarak görev yapma hayalim var. Türkiye’den, AIR Baltic ve Jet Time gibi şirketlerden iş teklifi geldi. Bunları değerlendiriyorum.”  (İrfan Kurtulmuş/Kuzey Gazetesi-Kopenhag)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.