Kıbrıs Postası Gazetesi yazarı Rasıh Reşat, Ercan Havalimanı’nda işlerin iyi gitmediğini, gelirlerine KKTC Maliye Bakanlığı’nın el koyduğunu, THY, Pegasus, Atlas ve bilumum diğer hava yolu şirketleri Ercan’ı kullanmak için T&T’ye ödedikleri ücretleri, T&T’nin borcu bitene kadar KKTC Maliyesi’ne ödeyeceğini yazdı.

Reşat’ın  yazısı şöyle;

Neresinden başlayalım bilemedim doğrusu…

Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu T&T Şirketi’nin işletme devrini aldığı Ercan Havalimanı’nda işler gerçekten iyi gitmiyor.

Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan geçtiğimiz aylarda bir grup gazeteciyi Ercan’ın yeni terminal binasını gezdirdiğinde, gerek Bakan gerekse de Mimar sunumlarında yeni Ercan terminalinin 2019 sonuna uçuşlara açılacağını ifade etmişlerdi. Sonra öğrendiğimiz kadarıyla birtakım malzemelerin ithali ile ilgili yaşanan gecikmeler öne sürülerek, bu mutabakata varılan tarih 2020 Mart ayına sarkmış durumdaydı.

Ben size bir şey söyleyeyim mi,  bırakın Mart 2020’yi bu hızla 2020 turizm sezonuna yetişme imkânı ve ihtimali yok gibi görünüyor. Bunu ben söylemiyorum, bu işi günlük olarak takip edenler ve bu işten anlayanlar söylüyor.

Anlayacağınız yeni Ercan terminalinin tamamlanıp hizmete girmesi daha birkaç uzatma kaldırır cinsten.

Sadece bu değil.

Sadece bu olsa yazının başlığı “Yeni Ercan terminali inşaatı bitmeyecek gibi” olurdu.

Öyle değil.

Ercan’ın gelirlerine KKTC Maliye Bakanlığı el koydu.

Yani bir başka ifadeyle, Türk Havayolları, Pegasus, Atlas ve bilumum diğer havayolu şirketleri Ercan’ı kullanmak için T&T’ye ödedikleri ücretleri, T&T’nin borcu bitene kadar KKTC Maliyesi’ne ödeyecek.

Yani Ercan’a fiziksel bir haciz yok belki ama gelirlerine haciz yapılmış durumda.

Bununla ilgili olarak Maliye Bakanlığı iki hafta önce harekete geçmiş ve bu günlerde T&T’nin tahsilâtları Maliye’ye akmaya başlayacak.

Anladığımız kadarıyla Emrullah Turanlı, bu Ercan işinden pek memnun değil ki, yükümlülüklerini yerine getirmiyor ya da getiremiyor.

Rivayet o ki, Turanlı bir an önce burayı bir başka yatırımcıya satıp çıkmak istiyor.

Ortalıkta dolaşan ve Turanlı’dan Ercan’ı devralmak isteyen isimler de yok değil hani.

Ancak onun için de sözleşmede ifade edildiği gibi KKTC devletinin oluru gerekiyor.

Nerede yanlış yapıldı?

İhale mi yanlıştı, ihale öncesindeki hazırlık mı eksikti, yanlış adam mı ihaleyi aldı yoksa ta başından amaç ihaleyi aldıktan bir süre sonra birisine burayı okutup karla çıkmak mıydı ve bu kimse tarafından şimdiye kadar fark edilmedi mi?

Yazının devamı için;  tıklayınız

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.