Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA), ABD Federal Havacılık Kurumu’nun (FAA) Boeing 737 MAX uçaklarına emniyetli kararı vermesi durumunda bu kararı doğrudan kabul etmeyecek.

Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı, Boeing 737 MAX uçaklarının Avrupa hava sahasında tekrar ticari uçuşlara dönebilmesi için kendi sertifikasyon ve onay sürecini yürütecek. İki ölümcül kazadan sonra Mart ayında Dünya genelinde yere indirilen Boeing 737 MAX uçaklarındaki sorunun çözümü için Boeing çalışmalarını sürdürüyor.

Özellikle FAA ve EASA arasında sertifikasyon sürecinin paralel yürütülerek uçakların hızlı bir şekilde uçuşa başlaması yönündeki genel tavrın aksine EASA, 737 MAX için kendi kararını kendisi vermeyi seçti. FAA’nın her ne kadar şeffaf bir süreç olacağı yönünde açıklamaları bulunsa da ABD’li kurumların 737 MAX’ın olabildiğince hızlı bir şekilde ticari uçuşlara dönmesi yönündeki niyeti nedeniyle EASA onay sürecini ayrıca yürütme kararı aldı.

EASA Genel Müdürü Patrick Ky, FAA’ya daha önce sundukları dört şarttan ilkinin reddedildiğini bu nedenle 737 MAX’ın Avrupa’da ticari uçuşlara dönmesinin ABD’den daha sonra olacağını uçağın belirlenen dört şartı da karşılamadan onay veremeyeceklerini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.