4 yıl önce çok tartışılan ve iptal edilmesi seçim vaatlerine dahi giren bir ihale ile özelleştirilen Ercan Havalimanı ile ilgili gelir paylaşımı dönemi nihayet gelip çattı.

Kıbrıs Postası’nda özel haber olarak yer alan habere göre yapılan sözleşme gereği içine girdiğimiz Şubat ayının 17’si itibarıyla Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu T&T adlı şirketin Ercan Devlet Havalimanı ile ilgili yaptığı cironun yüzde 47.8’i artık devletin kasasına akacak.

Ersin Tatar’ın Maliye Bakanlığı döneminde bir 13’üncü maaş ödemesine, Birikim Özgür’ün Maliye Bakanlığı döneminde de ikinci bir 13’üncü maaş ödemesine yarayan özelleştirme süreci ile ilgili olarak KKTC Devleti, ilk başta ödenen toplu meblağ ve onun KDV’si ve gelir vergisi dışında bir tahsilat yapmadı.

Kamu bütçesinde bir ferahlama sağlayacağı ifade edilen gelirin üç aylık periyodlarla tahsil edileceği ve Şubat, Mart aylarında tahakkuk eden ilk devlet alacağının Nisan ayı içinde devletin kasasına gireceği ifade ediliyor.

Aylık 8,7 milyon TL olarak öngörülen devletin Ercan’daki gelir payı ile ilgili olarak 2017 Mali Yılı Bütçesi’nde de 55 milyon TL’lik bir gelir kalemi de halihazırda konmuş bulunuyor.

Uzmanlar tarafından hesaplanan ve gitgide artması beklenen devlet payının yolculardan adadan ayrılırken alınan 15’er euro, yer kiraları, havalimanı hizmetleri, reklam alanları ve her türlü ticari faaliyet sırasında oluşan cironun yüzde 47,8’i ve geçen yıl vergi rekortmeni listesine yer alan şirketin elde ettiği kardan tahsil edilen vergiden oluşacağı ifade ediliyor.

Kıbrıs Postası’nın elde ettiği bilgilere göre devletin de ortak olduğu bir geliri olan şirketin denetiminde Sayıştay’ın da etkin rol alacağı ifade ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.