Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaUzayESA'nın Cheops misyonu dünyadan 100 ışık yılı uzaklıkta nadir bir yıldız sistemi...

ESA’nın Cheops misyonu dünyadan 100 ışık yılı uzaklıkta nadir bir yıldız sistemi keşfetti

Cheops, HD110067 adlı yıldızın yörüngesinde en az altı gezegen bulunduğunu ve bu gezegenlerin yörünge konfigürasyonunun bir milyar yıldan uzun süredir değişmediğini gösterdi

Avrupa Uzay Ajansı ‘nın(ESA), ötegezegen olarak tanımlanan güneş sistemi dışındaki gezegenleri keşfetmek ve incelemek için devam eden görevlerinden biri olan Cheops, yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıkta bulunan nadir bir yıldız sistemini ortaya çıkardı.

ESA’ya göre bu önemli keşif bize gezegen sistemlerinin oluşumu ve evrimi hakkında bilgi verebilir.

Cheops, HD110067 adlı yıldızın yörüngesinde en az altı gezegen bulunduğunu ve bu gezegenlerin yörünge konfigürasyonunun, sistemin bir milyar yıldan daha uzun bir süre önce oluşmasından bu yana büyük ölçüde değişmediğini gösterdiğini tespit etti.

“Tüm sistemlerin yalnızca yüzde birinin rezonansta kaldığını düşünüyoruz,” diyen Chicago Üniversitesi astronomi bölümünden Rafael Luque “Bize el değmeden hayatta kalmış bir gezegen sisteminin bozulmamış konfigürasyonunu gösteriyor,” ifadelerini kullandı. Luque bu nedenle HD110067’nin özel olduğunu ve üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini vurguladı.

Yıldızın parlaklığındaki düşüşler ilk olarak 2020 yılında NASA’nın Geçiş Halindeki Ötegezegen Araştırma Uydusu (TESS) tarafından tespit edildi – bu da yıldız ile uydu arasından geçen gezegenler olabileceğine işaret etti.

Luque “İşte o zaman Cheops’u kullanmaya karar verdik. Bu gezegenlerin sahip olabileceği tüm potansiyel dönemler arasında sinyal aramaya başladık,” dedi.

HD110067 sisteminde, en dıştaki gezegenin yörüngesinin 20,519 gün sürdüğü, 13,673 gün ile bir sonraki gezegenin yörünge periyodunun neredeyse tam 1,5 katı olduğu bulundu. Bu da 9,114 gün ile içteki gezegenin yörünge süresinin neredeyse 1,5 katı olduğu tespit edildi.

Bu verileri henüz açıklanamayan verilerle eşleştiren ekip, sistemde üç gezegen daha olduğunu tespit edebildi.

Luque “Cheops bize diğer tüm dönemleri tahmin etmemizi sağlayan bu rezonans konfigürasyonunu verdi. Cheops’un bu tespiti olmasaydı, bu imkansız olurdu,” sözlerini kullandı.

Yörüngesel olarak rezonans gösteren gezegen sistemleri çok nadir bulunuyor, çünkü sistemlerin büyük çoğunluğunda gezegen yörüngelerinin doğal evrimi kesintiye uğruyor. Bunun nedeni, sistemdeki büyük bir gezegenin daha küçük gezegenleri kütleçekim etkisiyle etkilemesi, yakından geçen bir yıldızla karşılaşma veya gezegenlerden biri üzerindeki bir çarpma olabiliyor.

ESA’nın Plato ve Ariel isim iki dış gezegen misyonu daha bulunuyor.

Plato’nun 2026’da fırlatılması planlanıyor ve Güneş benzeri yıldızların yaşanabilir bölgesine kadar olan yörüngelerdeki Dünya benzeri ötegezegenleri incelemek, gezegenin boyutunu ölçmek ve etraflarındaki ekzomonları ve halkaları keşfetmek için bir dizi kamera kullanacak.

Ariel’in ise 2029’da fırlatılması planlanıyor ve ötegezegen atmosferlerinin kimyasal yapısını analiz edecek.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Cumhurbaşkanlığı atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.Atama...

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Türkiye’de: “Bu sadece bir başlangıçtı”

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzay görevini tamamlamasının ardından Türkiye'ye döndü. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda...

Astronot Gezeravcı ve Ax-3 ekibi Dünya’ya döndü

36 saat süren yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda...

Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren video yayınladı

Astronotumuz Alper Gezeravcı, Newton’un hareket yasalarının uzayda nasıl işlediğini gösteren bu video yayınladı.Türkiye Uzay...

Astronot Alper Gezeravcı’nın dönüş yolculuğu ertelendi

14 gündür Uluslararası Uzay İstasyonu'nda kalan, aralarında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk Türk astronot Gezeravcı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonu kapsamında, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki ilk...

İlk Türk astronot Gezeravcı’nın da yer aldığı Ax-3 ekibi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gazeravcı ve ve 3 takım arkadaşını taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası...

İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidiyor (CANLI YAYIN)İlk Türk astronot Alper...