Halim Canko

23 -24 Ağustos 2021. Hayatımın en kısa ama bir o kadar da anlamlı tatilini iki gün içerisinde yaptım.

Eskişehir tüm dünyanın kabul ettiği gibi havacıların şehridir. Benim de doğup büyüdüğüm ve havacılığa ilk adımımı attığım şehirdir. Yani benim şehrimdir.

Aile kabristanını ziyaretim, ardından özlediğim hamam sefam ve olmaz ise olmazımız Karakedi bozacısına uğrayışım. Artık yazın bile boza yapılıp satılıyor. Astsubay orduevinin temiz ve sakin ortamı, Yalaman Adası ve Hamam yolu turu mutluluk vericiydi. Akşam ise Eskişehir’deki dostlarım Canko’ların ev sahipliğinde havacılık ve Atatürk dolu sohbet eşliğinde harika bir yemek.

Buraya hemen not düşmeliyim. Kardeşim Murat Canko ile havacılık üzerine inanılmaz paylaşımlar yaptık. Dedesi Kurtuluş Savaşının kahraman pilotlarından Abdülhalim Canko ve babası Çoşkun Canko’ya ait fotoğraf, obje ve bilgileri benimle paylaştı. Ben de her zamanki gibi ileride bir müzede sergilemek üzere bu eşsiz emanetleri aldım. Bu konuda ayrı bir yazı hazırlayacağımı şimdiden söyleyebilirim.

İkinci gün ise, son olarak Anadolu Üniversitesi bünyesinde olan ve yakın tarihte Eskişehir Tepebaşı Belediyesine devredilen Havacılık Müzesini ziyaret ettim. Bu yazı eşliğinde bazı müze fotoğrafları paylaşacağım. Lütfen yanlış değerlendirilme yapılmasın. Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Suat Yanlızoğlu’ndan özel izin alarak gezimi gerçekleştirdim. Amacım değişimi başlayan havacılık müzesini kayda geçirmekti. Yürüyüş yolu çalışmaları devam ediyor. Aydınlatma ve çevre düzenlemesi hızla devam ediyor. Uçakların sergilendiği alanların zemin çalışmaları bitirilmiş, son rötuşları yapılmakta. C-47 Dakota’nın iç mekan dekorasyon ve simülasyon için kablo çekimleri aralıksız devam ediyor. Son bölümdeki hangara bitişik inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere. Kısaca hava müzesi hızla güzelleşmeye devam ediyor. Bittiğinde efsane havacımız Vecihi Hürkuş Havacılık Müzesi adı altında hizmet vermeye başlayacak. Emeği geçen tüm çalışanları Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Dt. Ahmet Ataç nezdinde candan kutluyorum.

Müze gezisi sonrası belediye başkan yardımcımız Sayın Suat Yalnızoğlu’nu makamında ziyaret ettim. Eskişehir ve havacılık konusunda uzunca sohbet etme şansımız oldu. Eskişehirli, Kurtuluş Savaşı pilotlarından kahraman Abdülhalim Canko’nun adının bir parka verilmesi konusunda kendisinden destek istediğimi de söylemeliyim. Genç, dinamik ve güler yüzlü kardeşime başarılar dilerim.

Murat Canko kardeşim ile buluşarak dedesi Abdülhalim Canko’nun yaşadığı Fatih Mahallesini ve adının verilmesini istediğimiz mahalle parkını gezdik. Parkın kenarında belki de Türkiye’nin en geç kadın muhtarı Eda Yıldırımı da ziyaret etmeyi ihmal etmedik. Ve Murat kardeşimle hava şehitliğinde dedesi Abdülhalim Canko ve diğer şehitlerimizin kabirlerini ziyaret ettik. Onlara ne kadar şükranlarımızı ve sevgimizi sunsak azdır.

Eskişehir’den ayrılmadan önce, sosyal medyadan anlaştığımız üzere Ömerağa Mahallesinde eski arkadaşlarımla, büyüklerimle buluştuk. Köşe başında uzun uzun sohbet ettik. Yeni buluşmaların planlarını yapıp doya doya kucaklaştık.

Özlemlerimizi gidermiş, gönlümüzü sevgi ile doldurmuştuk. Eskişehir’den ayrılmadan bir de Çiböreklerimizi yedik. Artık mutlu olarak Ankara’ya dönme zamanı geldi. Şimdilik hoşça kal havacıların kenti, benim kentim Eskişehir. Seni çok seviyorum.

Mustafa KILIÇ                                                                                                        Havacılık Tarihi Araştırmacısı – Yazar                                                                Sontayyareci@gmail.com                                                                                              0 536 273 62 62

Murat Canko ve Dedesinin Kabri
C-47 DAKOTA
Dakota C-47 KOKPİTİ
Müzede Zemin Çalışmaları

 

An-2

 

 

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.