Etihad Airways, Avusturya merkezli Air Berlin iştiraki Niki için Air Berlin’e 300 milyon euro ödeyecek. Niki, Etihad ve TUI’nin birlikte kuracağı yeni tatil hava yolu şirketine temel oluşturacak…

Air Berlin, Avusturya merkezli hava yolu şirketi Niki’yi, 300 milyon euroya hissedarı Etihad Airways’e satıyor. Air Berlin iştiraki Avusturyalı Niki, Etihad’ın TUI ile birlikte önümüzdeki yaz kuracağı yeni Avrupa tatil hava yolu şirketinin de temelini oluşturacak.

Almanya’nın en büyük ikinci hava yolu olan Air Berlin’in geleneksel hava yolu olma süreciyle paralel işleyen satış işlemi, yasal onay sonrası gerçekleşecek.

TÜM UÇAKLAR YENİ HAVA YOLUNA

Etihad, Niki’nin Air Berlin’in elinde bulunan yüzde 49.8’lik hissesini resmi olarak satın aldıktan sonra hemen yeni hava yolu şirketine devredecek. Paralel olarak, TUI de şu anda wet-lease anlaşması ile Air Berlin tarafından kullanılan 14 uçak da dahil olmak üzere TUIFly’a ait tüm uçakları yeni hava yolu şirketine devredecek.

ÇOĞUNLUK HİSSESİ NIKI’DE OLACAK

Yeni hava yolu şirketinin yüzde 50.2’lik çoğunluk hissesi Avusturyalı Niki Privatstiftung’a ait olacak. Şirkette; Etihad yüzde 25’lik TUI ise yüzde 24.8’lik hisse sahibi olacak.

300 MİLYON EURO AIR BERLIN’E İLAÇ GİBİ GELECEK

Konuya dair Air Berlin tarafından yapılan açıklamada, Niki’deki hisselerin satışının şirketin yeniden yapılanma planlaması açısından oldukça kilit bir adım olduğu ifade edildi.

Anlaşmadan gelecek 300 milyon euroluk kazanç, yüksek miktarda borcu olan ve zarar eden Air Berlin için hayati bir önem taşıyor. ‘’Bu satış işlemi, işimizi kolaylaştıracak.’’ diyen Air Berlin CEO’su Stefan Pichler, ‘’Elde edilecek kazanç, mevsimlik destinasyonlarda yaşanan değişimlerin etkisini azaltacak ve finansal pozisyonumuzu geliştirecek.” ifadelerini kullandı.

SEFERLERİ DE DEVREDECEK

Air Berlin, satış işleminin bir parçası olarak, son 20 yıldaki dramatik büyümesine yardımcı olan yüksek profilli Mayorka mekik seferleri de dahil olmak üzere, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika turistik güzergahlarının çoğunu Avusturyalı hava yoluna devredecek. Bununla birlikte, Alman hava yolu, Alitalia ile olan yakın iş birliğinin bir parçası olarak İtalya rotalarını elinde tutacak.

YENİ HAVA YOLU NİSANDA 60 UÇAKLA UÇUŞA GEÇECEK

Alman medyasında yer alan haberelere göre Niki markası altında faaliyet yürütecek yeni hava yolu grubu, Nisan 2017’den itibaren yaklaşık 60 uçaktan oluşan bir filo işletecek. Filo, TUIFly’ın 41 jeti, Air Berlin’e kiralanan 14 uçak ve NIKI’nin 19 jetinden oluşacak.

‘Yeni Niki’nin, Basel, Berlin, Köln, Düsseldorf, Frankfurt, Hamburg, Hannover (TUIFly’ın merkez havalimanı), Karlsruhe / Baden-Baden, Münih, Nürnberg, Stuttgart ve Viyana’dan uçması bekleniyor. Hava yolu grubunun ana destinasyonları ise İspanya (Balear Adaları ve Kanarya Adaları da dahil olmak üzere), Yunanistan, Türkiye ve Kuzey Afrika olacak. Şirkt aynı zamanda, diğer kısa ve orta mesafeli destinasyonlara da uçuş düzenleyecek.

BELAIR DE SATILACAK MI?

Air Berlin’in, Basel ve Zürih’ten pek çok destinasyona uçuş gerçekleştiren İsviçre merkezli 8 uçağa sahip Belair’i da yeni hava yolu grubuna satıp satmayacağı henüz belli değil. Air Berlin sözcüsü, bu kararın Niki hisselerinin satışını içeren ana işlemin tamamlanmasının ardından verileceğini açıkladı. (Turizm Güncel)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.