Beklenen kar yağışı nedeniyle birlikte ilk iptaller  yaşanmaya başlandı. Seferlerde azaltmaya gidiliyor. Ancak birçoğumuz  zorunlu sebeplerden dolayı uçuşlarını ertelemeyi düşünmüyoruz ve havalimanına ulaştığımızda bir bakıyorsunuz ki,  uzun saatler sonrasına ötelenen uçuşla karşılaşıyorsunuz?

Ama sinirlenmeyin. Hiç gerek yok.Peki, ne yapmanız gerekiyor?

İşte öneriler

  •  Hiçbir havayolu yetkilisi, hatta çalışanı uçuşlarının iptal edilmesini istemez.Olumlu düşünün. Negatif enerji yaymayın. Havayolu çalışanlarıyla  tartışmayın..Yerde bekleyen uçağın zarar yazdığını  bilin. Yerde yatan uçak para kazandırmaz.
  • Hava durumuna göre uçuşların birleştirildiği sıkca yapılan bir uygulama. Şirket personeliyle iletişimi sağlıklı temele oturtun. Ne fazla tartışın ne de fazla sessiz kalın. Kendiniz hissettirin. Aksi takdirde bir anda özellikle -birleştirilen- uçuşlarda  sıradan çıkarılırınız, haberiniz olmaz.
  •  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM)  web sitesinde yayınladığı, Yolcu Hakları Uygulama Esasları Genelgesi-2015’den bir çıktı alın.Çantanızda bulunsun. Herşey detaylı yazılmış, haklarınızın ne olduğunu  bilmenizde fayda var
  •  Hava muhalefeti varken yolculuğa çıkacaksanız, sabah saatlerini tercih edin. Giysilerinizin  günlük ve rahat olmasına dikkat edin. Ayakkabılarınız da  rahat olmalı, uzun süre rötar olduğunda en azından ayaklarınızı havalandırırsınız. Ayıptır , şeydir diye  çekinmeyin. Zaten herkes kendi derdinde.
  •  Bağlantılı uçuş yapacaksanız aktarma havalimanıyla birlikte  uçuşunuzun sonlanacağı havalimanı da önemli.Hava şartlarını da mutlaka kontrol edin. 
  •  Soğuk havalarda kabin bagajınızda  mutlaka gerekli olabilecek kazak, mont hatta  yedek bir çorap daima bulundurun. Kabine sıvı içecek alınmadığından mümkün değil ama mutlaka, kurabiye, bisküvi benzeri birkaç parça yiyecek yanında bulunsun.Hele çocuklu aileler, hiç unutmasın.Cep telefonunuzu idareli kullanmak gerektiğini söylemeye bile gerek yok. Telefonsuz yapamam diyorsanız yedek şarj kitiniz de yanınızda bulunsun.
  • Alkol kullanıyorsanız bu durumlarda kesinlikle  içmeyin. Gerginlik yaratabilir, dolayısiyle ters olayla karşılaştığınızda, örneğin yanınızda yıldızınız uyuşmadığı bir yolcuyla yan yana oturduğunuzda kendinize hakim olamayıp, kavgaya tutuşabilirsiniz.Alkollü olduğunuz anlaşıldığında haklı olsanız bile, haksızlık yapanla beraber uçaktan atılabilir ve karakolluk olabilirsiniz.
  •  Kokpit ve kabin ekipleriyle olumlu iletişim kurun.Onların da evi var, bekleyeni var, ailesi var. Hep uçakta yatıp kalkmıyorlar.Kötü hava şartlarından kaynaklanan rötarların onların da gündelik yaşamını aksattığını unutmayın.
  • İyi Uçuşlar….

 

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.