Etiyopya Hava Yolları’nın ET302 sefer sayılı Addis Abada- Nairobi seferini gerçekleştirirken düşen uçağıyla ilgili geniş kapsamlı soruşturma yürütülecek.

33 farklı ülkeden 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile kalkıştan altı dakika sonra düşen Boeing 737 MAX 8 kazası tüm Dünyanın dikkatini üzerine çekti. Son altı ayda meydana gelen ikinci Boeing 737 MAX 8 kazasının ardından havacılık otoriteleri harekete geçti.

29 Ekim 2018’de meydana gelen Lion Air’e ait Boeing 737 MAX 8 kazası ile benzer şekilde teknik bir arızanın mı uçağı düşürdüğü sorusu pilotların acil durum bildirdiklerinin ortaya çıkması ile kuvvetli bir olasılık halini aldı.

AMERİKALILAR SORUŞTURMAYA KATILIYOR

Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın düşmesinin hemen ardından harekete geçen Etiyopya Sivil Havacılık Kurumu’nun başlattığı soruşturmaya ek olarak ABD makamları da harekete geçti. Endonezya’da meydana gelen kazada olduğu gibi ABD Federal Havacılık Dairesi ve ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu teknik uzmanları ve motor üreticisi GE Etiyopya’ya ortak araştırma ekibi yolluyor.

Uçağın üreticisi Boeing ise incelemelere katılmak üzere teknik bir ekibin Etiyopya’ya gideceğini açıkladı. Boeing ilk aşamada Boeing 737 MAX serisi uçakların uçmaya devam etmesinde bir sorun olmadığını düşünerek hareket ediyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.