Cuma, Mart 1, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkB737 MAX uçaklarının emniyeti ABD’de ele alındı

B737 MAX uçaklarının emniyeti ABD’de ele alındı

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) yapılan açıklamada, B737 MAX tipi uçakların, önce Endonezya’da (LION Air) sonrasında da Etiyopya’da (Etiyopya Hava Yolları) uğradıkları ölümcül kazalar sonrasındaki tespitlerle durdurulan uçuşlarının tekrar açılması amacıyla yapılan çalışmalar ve alınan önlemler için Fort Worth kentinde düzenlenen toplantıya, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Haydar YALÇIN Başkanlığında UOD ve UED Başkanlıklarında görevli Kontrol Pilotu ve Mühendislerden oluşan 4 kişilik Teknik Ekip ile temsil edildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“B737 Max tipi uçakların, önce Endonezya’da (LION Air) sonrasında da Etiyopya’da (Etiyopya Hava Yolları) uğradıkları ölümcül kazalar sonrasındaki tespitlerle durdurulan uçuşlarının tekrar açılması amacıyla yapılan çalışmalar ve alınan önlemler, FAA tarafından 23 Mayıs 2019 tarihinde ABD’nin Fort Worth kentinde düzenlenen toplantıda ele alınmıştır.
Toplantıya aralarında Fransa, Almanya, BAE, Singapur, Brezilya, Çin, Hong Kong, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Kore, Endonezya, Hindistan, Japonya ve Kanada Temsilcilerinin de bulunduğu 31 farklı ülkenin yanı sıra ICAO ve EASA gibi uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de bulunduğu toplamda 100 civarında yetkili uzman personel tarafından katılım sağlanmıştır.
Bahse konu toplantıda Genel Müdürlüğümüz, Genel Müdür Yardımcısı Haydar YALÇIN Başkanlığında UOD ve UED Başkanlıklarında görevli Kontrol Pilotu ve Mühendislerden oluşan 4 kişilik Teknik Ekip ile temsil edilmiştir.
Toplantıda, uçuş durdurma kararına esas teşkil eden kazaların tahkikat çalışmalarından edinilen bilgiler değerlendirilmiş olup, ayrıca ilk kazanın ardından yayınlanan acil AD’ nin uygulanma durumu ile özellikle bu tip uçaklara konulan ve MCAS olarak bilinen Manevra Kabiliyeti Geliştirme Sistemindeki yazılım güncellemeleri ele alınmıştır.
MCAS’ in emniyetli bir uçuş için gerekli şekilde yeni bir yazılımla geliştirildiği, ayrıca bu yapılan çalışmaların mevcut pilot eğitim programları ile simülatör destekli çalışmalara yansıtılması gerekliliği üzerinde durulmuştur.
FAA liderliğinde toplam 8 ayrı ülke/organizasyon tarafından oluşturulan Teknik Danışma Kurulu’nun Nisan ayı sonunda başlanan ve Temmuz ayı sonunda tamamlanması öngörülen çalışmalar sonucunda yayınlanacak raporun, bahse konu uçakların tekrar servise verilmesi aşamasında önemli bir kaynak oluşturması beklenmektedir.
Çalışmaların hassasiyetle ve emniyet önceliğine uygun olarak yapıldığı ve sonuçlarının şeffaf şekilde paylaşılmaya devam edileceği bilgisi bizzat FAA Başkan Vekili tarafından katılımcılarla paylaşılmıştır.
Ülkemizde uçuşları durdurulan toplam 13 adet B737 MAX tipi uçak bulunmaktadır. Ayrıca, Haziran ayı sonuna kadar teslim edilmesi öngörülenlerle birlikte bu sayının 30’u aşması söz konusu olacaktır.
Sonuç olarak, B737 MAX tipi uçakların kazasına sebep olan teknik gerekçelerin giderilmesi amacıyla bölgesel ve küresel düzeyde yapılan çalışmalar yakından takip edilmekte olup, gerek tasarım değişikliği ve yazılım güncellenmesi gerekse de yeni sistem sebebiyle ortaya çıkan eğitim ihtiyacı giderilmeden bu uçakların tekrar servise verilmesi söz konusu olmayacaktır.
Önceliğimiz, her zaman olduğu gibi havacılık emniyetinin en üst düzeyde temin edilmesi olmaya devam edecektir.”
Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

IATA’ya göre uçuş için en emniyetli yıl 2023

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), küresel havacılığa yönelik 2023 Yıllık Emniyet Raporunu yayınladı . Havacılık, "şimdiye kadarki...

Air New Zealand niçin özür diledi?

Air New Zealand, içlerinden birine kanser teşhisi konulan iki ABD'li turistten uçuşlarını değiştirmeleri için...

Kalite sorunu: FAA Boeing’den 90 gün içinde kalite planı sunmasını talep ediyor

27 Şubat Salı günü FAA genel merkezinde gün boyu süren bir EMNİYET tartışması sırasında...

Van Ferit Melen Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Van Ferit...

Pegasus Hava Yolları yüzde 388 oranında bedelsiz sermaye artışına gidiyor

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS) tarafından 28 Şubat 2024 tarihinde bedelsiz sermaye artırımı kararı...

Esenboğa Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Ankara Esenboğa...

İGA İstanbul Havalimanı Küresel Havacılık Eğitiminin Merkezi Olmayı Hedefliyor

Havacılıkta eğitimli ve nitelikli insan kaynağına ihtiyaç konusunu titizlikle ele alan İGA İstanbul Havalimanı,...

Kayseri Havalimanı 2024 yılı Ocak ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Kayseri Havalimanı’nın...