Avrupa Hava Seyrüsefer Teşkilatı (Eurocontrol), sivil havacılıkta bu yılın ilk çeyreğinde ilişkin rakamları açıkladı. Eurocontrol Genel Müdürü Eamonn Brennan, Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici’ye gönderdiği mektupta, Türkiye’nin Ocak – Nisan 2019 dönemindeki uçak trafiği, uçuşlarda yaşanan gecikmeler ve IFR uçuşlara ilişkin rakamları paylaştı.

Eurocontrol tarafından gerçekleştirilen trafik artış tahminlerine göre, 2019 yılında Türkiye için yüzde 2.6 oranında ve 2020 yılı için ise yüzde 5.5 oranında trafik artışı bekleniyor. Buna uygun olarak Türkiye’nin 2019 yılının ilk dört aylık döneminde uçuş trafiği geçen seneye göre yüzde 2.6 oranında artarken söz konusu dönemde Türk hava sahasındaki trafik 439 bin 483 IFR uçuş ile yüzde 1.4 büyüme kaydederken, uçuşlarda yaşanan gecikmelerde ise yüzde 7.5 oranında düşüş yaşandı.

Avrupa hava sahasının tamamında gerçekleşen ATFM (hava trafik akış yönetimi) gecikmeleri, 2018 yılının ilk 3 aylık dönemine göre yüzde 20 oranında artış gösterdi. Bu artışa rağmen, Türkiye’nin gecikmeler içindeki payı yüzde 5.3’ten yüzde 4.1’e düştü.

Tüm gecikme sebepleri dâhil Türkiye’de uçuşların yüzde 80.6’sı zamanında gerçekleştirildi. Varışlarda 15 dk üzerinde yaşanan gecikmelerin 25 milyondan fazla kapasiteye sahip havalimanlarımız bazındaki dağılımı ise Atatürk Havalimanı yüzde 29, İstanbul Havalimanı yüzde 43, Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin günlük en fazla uçuş gerçekleştirdiği ülkeler ise Almanya (102), Rusya (43), Suudi Arabistan (33), İngiltere (30), Fransa (25), İran (22), İtalya (22), Ukrayna (21), İsrail (18) şeklinde sıralandı.

Ayrıca Eurocontrol Genel Müdürü tarafından, Türkiye’nin operasyonel performansının memnuniyet verici olduğu ve Avrupa şebekesine sağlanan katkının üst düzeyde olduğu ifade edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.