Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaAskeri HavacılıkF-16'ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

F-16’ların modernizasyonunda detaylar belli oldu!

Türkiye ve ABD, Türkiye’ye ait 79 adet F-16 savaş uçağının Blok 70 seviyesine modernizasyonu için detayları belirledi. 

ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu için gerekli kitlerin satışına onay vermesinin ardından, iki ülke yetkilileri modernizasyonun nasıl yapılacağı konusunda görüşmelerini tamamladı.

Buna göre, F-16 Blok 40 ve 50’ler, Milli Savunma Bakanlığı’nın Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde modernize edilecek.

F-16 Blok 50+ uçakları ise TUSAŞ tesislerinde modernize edilecek. 30 adet F-16 Blok 50+ uçağının TUSAŞ’ta modernize edilmesi, kalan 49 adet F-16’nın ise Eskişehir’e gönderilmesi planlanıyor.

ABD Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansı (DSCA) Ocak 2024’te Kongre’ye Türkiye’nin F-16 modernizasyon talebini içeren bir liste sunmuştu.

Listede, Otomatik Yer Çarpışma Önleme Sistemi (AGCAS) kabiliyetine sahip Operasyonel Uçuş Programı (OFP) aviyoniklerinin yazılım modernizasyonu; ayrı olarak tedarik edilen Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi Blok Yükseltme II’nin (MIDS BU II) entegrasyonunu sağlamak için donanım değişiklikleri yer alıyor.

Listede ayrıca, F-16’ların ana modifikasyonunu içerecek donanım ve yazılım yükseltmeleri; entegrasyon ve test desteği; destek ekipmanı; eğitim ve eğitim ekipmanı ve onarım parçaları yer alıyor. Tüm bunların tahmini toplam maliyeti ise 259 milyon dolar.

Öte yandan Türkiye, F-16 savaş uçağı filosunu ABD’li dev savunma şirketi Northrop Grumman’ın en yeni elektronik harp sistemi ile modernize edecek. Northrop Grumman Navigasyon Başkan Yardımcısı James Conroy, Türkiye’ye 150’den fazla sistem teslim edileceğini açıklamıştı.

Yıllık 30 milyar dolarlık geliri ile savunma devleri arasından yer alan ve Fortuna 500’de dünyanın en değerli şirketleri arasında gösterilen Northrop Grumman Başkan Yardımcısı James Conroy, Türkiye’nin F-16’larını en yeni elektronik harp sistemi olan AN/ALQ-257 Entegre Viper Elektronik Harp Sistemi (IVEWS) ile modernize edeceklerini belirtmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

Raif Bilgin: “Füze Çağı Yükseliyor, Hazırlıklı Olmayan Uluslar Altında Kalır”

Gelişen savunma ve taarruz konseptlerinde füzeler ön plana çıkmakta, uçaklar geri planda kalmaktadır. Füzeler,...

TB-2 SİHA’ların son sistemi Polonya’ya teslim edildi

Baykar CEO'su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2'lerin son sisteminin Polonya'ya teslim edildiğini açıkladı. Baykar CEO'su Haluk Bayraktar'ın...

Malatya’da CASA Şehitleri Anıldı

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 16 Mayıs 2001 tarihinde Akçadağ ilçesinde Casa tipi uçağın düşmesi sonucu...

15 Mayıs Hava Şehitlerimiz anıldı

Hava şehitlerimiz, TALPA öncülüğünde Edirnekapı Şehitliğinde düzenlenen törenle anıldı.Tören için Şehitlikte bir araya gelen TALPA...

“HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ” yarın icra ediliyor

“Hava Şehitlerini Anma Günü” töreni 15 Mayıs 2024 Çarşamba günü Saat:10.30’da, Edirnekapı Hava Şehitliği’nde...

Musa Alioğlu: Savunma Sanayimize Kadın Eli Değdi

Şirketi, Atmaca, Fırtına ve Altay’a sistem üretiyorSavunma sanayimize kadın eli değdi Kuruluşu 50 yıl...

Ukrayna’ya ilk F-16 teslimatı haziran ya da temmuz ayında gerçekleşecek

Şu ana kadar Danimarka, Hollanda, Norveç ve Belçika’nın Ukrayna’ya F-16 sevkiyatı yapma sözü verdiği...

Dr.Hüseyin Fazla: Şah Döneminin Şanlı İran Hava Kuvvetlerinden Geriye Ne Kaldı?

Rıza Şah, 1941 yılında milliyetçiler tarafından devrilse de oğlu 1953 yılında CIA ve MI6...