Federal Havacılık İdaresi (FAA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 346 kişinin ölümüne neden olan iki ölümlü Boeing 737 MAX kazasının ardından Kongre tarafından kabul edilen yasalara uygun olarak yeni uçakların onaylama sürecinde reform yapacağını söyledi.

Milletvekilleri, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Pazar günü imzalanan ve uçak üreticilerinin FAA denetimini artıran, kritik emniyet bilgilerinin ifşa edilmesini gerekli kılan ve yeni ihbar korumaları içeren kapsamlı reformları onayladı.

FAA yaptığı açıklamada, “değişiklikleri Kongre’nin talimatına göre uygulamak için çalışacağını söyledi. FAA, havacılık emniyetini sürekli geliştiren, organizasyonumuzu, süreçlerimizi ve kültürümüzü iyileştirmeye kararlıdır. ”

Ticaret Komitesine başkanlık eden Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker Pazartesi günü bir görüş bildirisinde, yasanın “sertifikasyon sürecinde çalışanlar üzerinde gereksiz baskı kuran imalatçılara karşı koruma sağlamak için adımlar atacağını” söyledi.

Wicker, yasanın “FAA’daki emniyet kültürünün yeniden kurulmasına yardımcı olması gerektiğini” ekledi.

Ağustos ayında yayınlanan bir FAA araştırması, bazı emniyet çalışanlarının endüstrinin “güçlü” dış baskısıyla karşı karşıya olduklarını bildirdiklerini ve kurumun her zaman havacılık emniyetine öncelik vermediğini gösteren ikazları artırdığını ortaya çıkardı.

FAA, geçen ay 737 MAX’ın 20 aydır süren uçuş yasağını kaldırdı. MAX, American Airlines’ın Miami’den New York’a 29 Aralık günü yaptığı uçuşla ABD’de ticari yolcu uçuşları başlamış oldu ve bundan böyle uçuşlar sürecek.

Mevzuat, Boeing’in emniyet kültürünün bağımsız bir incelemesini gerektiriyor. MAX hakkında devam eden bir ceza soruşturmasıyla karşı karşıya olan Boeing, yeni yasa hakkında yorum yapmadı.

FAA, 737 MAX kazalarından sonra yayınlanan tavsiyelerin uygulanması konusunda Kongre’yi bilgilendirmelidir.

Senato Ticaret Komitesindeki Demokrat Senatör Maria Cantwell, bir röportajda, “Kültürel değişimi yasallaştıramazsınız, ancak emniyet hedeflerini yükseltmeye kesinlikle çalışacağız” dedi.

Yasa, FAA çalışanlarının üreticilerden gelen sertifika programlarını karşılamaya dayalı olarak ikramiye veya diğer mali teşvikler almasına izin veren kuralları ortadan kaldırmıştır.

Cantwell, “FAA’daki insanlara uçaklara ilişkin süreçleri hızlandırmalarına yönelik ödeme yapmayacağız, bu emniyetin tam olarak sağlanmasıyla ilgili bir konu” dedi.

Yasa, FAA adına hareket eden çalışanlara müdahale eden havacılık imalatçısı denetçilerine karşı para cezalarına yetki veriyor, FAA’na kilit teknik personel eklemek için yeni kaynaklar yaratıyor ve pilot eğitiminin gözden geçirilmesini gerektiriyor.

Kabul etmek lazım ki geçmişten bu güne çeşitli ülkelerde sertifikasyon süreçlerindeki hatalar kazalar yaşanmıştır. Max kazalarının ardı ardına meydana gelmesi ve yolcu ve uçuş ekiplerinin tamamının yaşamını kaybetmesinden dolayı bu sefer otoritelerin de devletler tarafından kontrol edilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Anlamlı bir değişimiz vardır, “bir musibet bin nasihatten iyidir”. Bu sefer yönetimler tüm süreçleri en hassas şekilde gözden geçirerek yasal düzenlemelerle süreçlerin iyileştirilmesini sağlama gayretinde olmuşlardır. Umarız bundan sonra havacılık sektöründe daha emniyetli operasyonlar gerçekleştiriliyor olacaktır.

Sağlıkla Emniyetli uçuşlar, Mutlu bir yıl dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.