ABD Federal Havacılık İdaresi Başkanı Steve Dickson, 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki ölümlü kazaya yol açan Boeing 737 MAX sertifikasyon hakkındaki ABD Senatosu paneli öncesi 17 Haziran’da ifade verecek.

Senato Ticaret Komisyonu, Dickson’ın Mart 2019’dan bu yana MAX’a yönelik “tasarım, geliştirme, sertifikasyon ve operasyonla ilgili konular hakkında ifade vereceğini” söyledi.

FAA’nın MAX için Boeing çalışanlarına sertifika görevlerini devretmesine yönelik uygulama uzun süredir eleştirilmekteydi. Reuters, FAA’nın en erken Ağustos ayına kadar MAX’ın uçuşlarına izin verilmeyeceği bilgisini verdiğini bildirdi.

Mart ayında yapılan bir Kongre Ulaştırma Komitesi toplantısında FAA’nın 737 MAX sertifikası konusunda yapılanların “oldukça yetersiz” olarak nitelendirildiği ve ajansın önemli emniyet sorunlarınının çözümünde başarısız olunduğunu tespit ettiği belirtildi.

ABD Ulaştırma Bakanlığı Araştırma Uzmanlarınca uçağın sertifikasyonu hakkında bulgulara yönelik rapor yayınlaması, ancak raporda hiçbir önerinin sunulmayacağı beklenmektedir.

Geçen hafta MAX üretimine çok düşük bir oranla devam etmeye başlayan Boeing tarafından yorum yapılmadı.

Senato Ticaret başkanı Roger Wicker Salı günü, FAA’nın pilot tepki süresi ile ilgili varsayımlarını gözden geçirmesi ve “emniyet protokollerinde gecikmelere yol açabilecek ‘aşırı baskı’ veya ‘düzenleyicinin rahatlığı ‘durumlarını ortadan kaldırmak için” onaylama süreçlerinin yeniden düzenlemesine yönelik mevzuat sundu.

Ocak ayında Boeing, MAX’ın gelişimi hakkında sert eleştiriler içeren yüzlerce şirket içi mesajı yayınladı. Bunlarda biri, uçağın “maymunlar tarafından yönetilen palyaçolar tarafından tasarlandığını” içeren mesajdı.

Mesajlar, çalışanların uçağı, şirketi ve FAA’yı küçümseyen, düzenleyici denetimin yetersizliğini belirten içerikleri gösteriyordu.

ABD Adalet Bakanlığının 737 MAX hakkında ceza soruşturması devam etmektedir.

FAA geçen ay Boeing ve diğer uçak üreticilerinin yeni Emniyet Yönetim Araçlarını benimsemeleri gerektiğini söyledi.

Yayınlanan bilgilere göre pandeminin de etkisi ile oldukça yavaşlayan B737 MAX’ın uçuşa dönüş sürecinin bu senenin 4. Çeyreğinde ancak tamamlanabileceği işaretlerini vermektedir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.