ABD Federal Havacılık İdaresi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mart 2019 ve 5 ay öncesinde, 346 kişinin yaşamını yitirdiği ve uçağın uçuşlarının durdurulmasına yol yol açan iki kazada görülen emniyet sorunlarını gidermek için 737 MAX için Boeing tarafından yerine getirilmesi gereken tasarım değişiklikleri olduğunu belirtti.

Ajans, güncellenmiş uçuş kontrol yazılımı, uyarılar oluşturmak için revize edilmiş ekran işleme yazılımı, belirli uçuş ekibi operasyon prosedürlerinin revizyonu ve bazı kablo demetlerinin yönlendirilmesinde değişiklik yapılması için önerilen bir uçuşa elverişlilik direktifini yayınlıyor.

Duyuru, ABD uçak üreticisince 737 MAX’ın Tekrar uçuşa verilmesi konusundaki uzun süredir devam eden çabalarında önemli bir adımdır.

Ancak, 45 gün boyunca yapılan değişiklikler hakkında kamuoyu yorumlarını toplamak ve yeni pilot eğitim prosedürünü sonuçlandırmak da dahil olmak üzere bir dizi güçlük söz konusu. Ayrıca Kanada Ulaştırma ve Avrupa EASA’sının kendi endişeleri var.

Yapılan iş göz önüne alındığında, ABD uçuşlarının yıl sonundan önce devam edip etmeyeceği belirsizliğini korumaktadır.

Boeing hisseleri Pazartesi günü% 2.7 arttı.

FAA’nın önerisine yanıt olarak Chicago merkezli Boeing, “FAA ve diğer küresel düzenleyicilerle yakın işbirliği içinde çalışarak emniyetli hizmete geri dönüş yolunda sürekli ilerleme kaydetmeye devam ettiğini” söyledi.

FAA Pazartesi günü 96 sayfalık ayrı bir raporda “Boeing’in 737 MAX tasarımı, uçuş mürettebatı prosedürleri ve bakım prosedürlerinde önerilen değişikliklerin uçakla ilgili emniyet sorunlarını etkili bir şekilde azalttığını belirledi.” Uçuşa elverişlilik direktifi Boeing değişikliklerini gerektirmektedir.

Bir zamanlar en çok satan 737 MAX’ın uçuşunun durdurulmasının yarattığı kriz, ABD’li uçak üreticisine 19 milyar dolardan fazlaya mal oldu, üretimi durdurdu ve tedarik zincirini yavaşlattı, hukuki ve kongre soruşturmaları devam etmektedir.

FAA’nın incelemesi 40’tan fazla tam zamanlı mühendis, müfettiş, pilot ve teknik destek personelinden oluşan ekiple 18 aydan bu yana sürmektedir. FAA bugüne kadar 60.000 saatten fazla inceleme, sertifikasyon testi ve belge değerlendirmesi yapmıştır.

Ajans ayrıca 737 MAX operatörünün uçakları servise geri göndermeden önce Hücum Açısı (AOA) sensör sistemi testi yapmasını ve operasyona hazır bir uçuş gerçekleştirmesini önermektedir.

Değişiklikler, her iki kazaya yol açan MCAS olarak bilinen sistemin hatalı etkinleştirilmesini önlemek, iki AOA sensöründen bir birinden farklı veri alınıyorsa pilotları uyarmak ve uçuş ekibinin hatalı stabilizer hareketini düzeltici kumanda vermesini sağlamak için tasarlanmıştır.

FAA, değişikliklerin “pilot kumandalarına bağımlılığı ve olası herhangi bir tek hatanın etkisini” en aza indireceğini söyledi.

Kablo bağlantısı değişikliğinin ise, MAX’ın FAA’nın “kablo demetleri” emniyet standartlarına uygun olmasını sağlayacağı belirtilmektedir.

FAA ve Boeing’in önceki bildirimlerinde yer verildiği gibi sürecin 2020 son çeyreğinde MAX’ın tekrar ticari uçuşa verilebileceği umudunu koruduğu görülmektedir.

Sağlıklı Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.