Boeing, 737’nin önceki tiplerinde uçma yetkisi olan Max pilotlarının ekstra simülatör eğitimine ihtiyaç duymadığı görüşünü uzun süredir devam eden kaza sonrası süreçte konumunu tersine çevirdi.

19 Şubat’ta Bloomberg News tarafından yayınlanan bir mektupta, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından Boeing’e, havayolu ekiplerinin Aralık simülatörü oturumlarında yaptıkları birçok yanlış adımın ayrıntılarını verdi ve ek testlere ihtiyaç olduğunu söyledi. Simülasyonlarda, iki ölümlü kazadakine benzer arızalar tekrarlandı.

Mektuba göre, FAA ve Max uçağına ilişkin revizyonları gözden geçiren diğer ülkelerdeki düzenleyiciler tarafından yapılan bir analizde, “uçağa ilişkin ek eğitim gereklilikleri” istenebileceği belirtilmektedir.

Mektup oturumlarda gündeme getirilen konular hakkında daha ayrıntılı bilgi vermekte ve hükümetin daha fazla eğitim gereksinimi ihtiyacını da incelediğinin ilk göstergesidir.

Boeing’in, en çok satan jeti olan 737 Max’i, kazalardan sonra dünya çapında uçuşu durdurulduktan neredeyse bir yıl sonra yeniden hizmete sokma çabalarının bu aşamasında eğitim kararları öne çıkmaktadır. Bu durumu uçağın hizmete geri dönüşünü geciktirebilir ve havayolları için maliyetli olabilir.

Boeing e-postayla yaptığı açıklamada, “737 Max simülatör eğitimi ile ilgili bir öneri sunduklarını, ancak eğitimin içeriğini değerlendirmek ve sonuçlandırmak için havayolu müşterileri ve küresel düzenleyicilerle çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. Sonuçta, eğitim gereksinimlerinin düzenleyiciler tarafından belirleneceği vurgulandı.

Testler, Boeing’in kazaların ardından geliştirilen güncellenmiş uçuş kontrol sistemini içeren bir simülatörde gerçekleştirildi. FAA mektubuna göre, ekiplerin hiçbiri her iki kazadaki kadar korkunç hatalar yapmamış olsa da, hatalar fazlaydı.

Şirket tarafından önerilen ek eğitim almış pilotlar, Manevra Karakteristiklerini Artırma Sistemi olarak bilinen her iki 737 Max kazasında da yer alan otomatik sistemle ilgili acil durum kontrol listelerini tamamlayamadılar. Ayrıca, mektuba göre, sensör arızaları, hatalı yükseklik ve hava hızı okumaları ve otopilot ile ilgili acil durum prosedürlerinde zorluk çekiyorlardı. Ayrıca çeşitli sistemlere ait ikazların gelmesiyle ekiplerin dikkatlerinin dağıldığının gözlendiği belirtilmektedir.

Bununla birlikte, Aralık ayında simülatör oturumlarındaki pilotlara gözden geçirilmiş bir eğitim kursu verilmiş olmasına rağmen oldukça fazla hata yapmışlardır. Bu yüzden daha fazla eğitime ihtiyaç olduğu belirtilmektedir..

Bu bilgiler ışığında Boeing’in Ocak ayı kararına bağlı olarak ABD, Avrupa ve diğer ülkelerdeki düzenleyicilerin henüz bir karar vermedikleri halde simülatör eğitiminin zorunlu kılınacağı beklenmektedir.

Tüm teknik gereksinimler yerine getirilse bile simülatör testlerinde tam başarı sağlanıncaya kadar standart bir eğitim programına karar verilemeyeceği, dolayısıyla bunun da süreci uzatmaya devam edeceği değerlendirilmektedir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.