AviationSafetyNetwork’un haberine göre; ABD Ulaştırma Bakanlığı’nın Federal Havacılık İdaresi (FAA), şirketin yüzlerce 737 uçağına onaylanmamış sensörler içeren ekipman kurduğu iddiasıyla Boeing’e karşı 19,68 milyon dolar para cezası bildirimi yaptı.

FAA, Haziran 2015 ve Nisan 2019 arasında, Boeing’in 618 Boeing 737 NG ve 173 Boeing 737 MAX uçağı da dahil olmak üzere 791 uçak üzerinde “Rockwell Collins Head-up Guidance Systems’ı” kurduğunu iddia ediyor. FAA, bu uçaklardaki yönlendirme sistemlerinde, bu yönlendirme sistemleriyle uyumlu olduğu test edilmemiş veya onaylanmamış sensörler ile donatılmış olduğunu iddia etmektedir.

FAA, Boeing’in, tip uçaklarına uygun olmadıklarında bu uçakları uçuşa elverişli olarak belgelendirdiklerinde Federal Havacılık Düzenlemelerini ihlal ettiğini iddia etmektedir. Ajans ayrıca, Boeing’in bu tür durumların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olmak için kendi İş Süreci Talimatlarını takip etmediğini iddia ediyor.

Head-up Guidance sisteminin üreticisi olan Rockwell Collins, daha sonra gerekli test ve risk analizlerini gerçekleştirdi ve belgeleri güncelledi.

Boeing’in FAA’nın icra mektubunu yanıtlaması için 30 günü var.

B737 Max uçağının sertifikasyon uçuşuna kısa süre kala yeni bir problemle karşı karşıya kalan Boeing bu süreçte birden fazla sorunu birlikte yönetmek durumunda. Boeing Emniyete yönelik kaybettiği imajını, sorunları bir an evvel çözerek tekrar kazanmak zorunda olduğunun bilincinde süratle hareket edeceğini umuyoruz.

Emniyetli Yarınlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.