FAA şefi Steve Dickson, geçen yılın sonlarında uçağı yeniden sertifikalandırmadan önce Boeing 737 MAX'ın test uçuşunu gerçekleştirmişti

Düzenleyiciler Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD hava emniyeti düzenleyicilerinin sorunlu 737 MAX ile ilgili en son sorunun ardından uçaklarda “küçük” tasarım değişikliklerine ilişkin prosedürleri denetlediklerini söyledi.

Bir ajans sözcüsü, Federal Havacılık İdaresi’nin incelemesinin Boeing’in “süreçlerini iyileştirebileceği alanları” belirlemesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi. Ayrıca “Bu girişimler, hataları mümkün olan en erken noktada yakalamanın, halihazırda dünyanın en güvenilir ulaşım biçimini geliştirdiğini kabul ederek, havacılık emniyetinin tüm yönleri üzerindeki gözetimimizi sürekli olarak değerlendirme ve geliştirme taahhüdümüzün bir parçasıdır.” dedi.

Denetim, Boeing’in bu ayın başlarında 16 havayolunu bazı uçaklarla ilgili bir elektrik sorunu konusunda uyardıktan sonra 100’den fazla MAX uçağının uçuştan alınmasına neden olan konuyla ilgili ajansın devam eden soruşturmasına ek olarak yapıldı.

Boeing, MAX jetlerinin 20 ay boyunca uçuşunun durdurulmasına neden olan iki ölümlü kazanın ardından yoğun bir incelemeye tabi tutulmuştu.

Yürütülen kongre soruşturmasın da, MAX sertifika sürecinde Boeing’in “ciddi şekilde yetersiz denetimi” için FAA’nı mercek altına almıştı.

Ajans, FAA direktörü Steve Dickson’ın pilotluğunu yaptığı bir test uçuşunu da içeren uzun bir incelemenin ardından Kasım 2020’de uçağı yeniden sertifikalandırmıştı.

Bir şirket sözcüsü, Boeing’in en son MAX konusunda düzenleyicilerle birlikte çalıştığını ve “süreçlerimizde emniyeti ve kaliteyi sürekli iyileştirirken FAA ile devam eden bağlılığı ve yönlendirmeyi” takdir ettiğini söyledi.

FAA Çarşamba günü, uçak ekipmanı için “uygun elektrik topraklamasını” sağlamak ve “bu ürünlerdeki emniyetli olmayan durumu ele almak” için değişiklikler gerektiren bir uçuşa elverişlilik direktifi(AD) yayınladı.

Boeing sözcüsü, şirketin sorunu çözmek için iki hizmet bülteni üzerinde yakın bir şekilde çalıştığını söyledi. FAA bültenleri imzaladıktan sonra, Boeing onları havayollarına “uçaklarını hizmete döndürme çalışmalarını tamamlama konusunda ayrıntılı talimatlar” verecek.

Üretim sürecinde ortaya çıkan sorun, Covid-19 sırasında hala yoğun olmayan seyahat hacmi göz önüne alındığında havayollarını şu ana kadar önemli ölçüde etkilemedi, ancak talebin bu yaz önemli ölçüde artması beklenmektedir.

Uçuş emniyetini ciddi şekilde etkilememesine rağmen sertifikasyon sonrasında yaşanan bu olumsuzluk Boeing’in ciddi inisiyatif almaya zorladı ve gereğini yerine getirdi.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi ülkemiz havayollarında bulunan 13 MAX uçağından 2 tanesinin bu sorundan etkilendiği bilinmektedir. Boeing’in açıklamasında 16 havayolunda 89 uçağın bu sorundan etkilendiği, ayrıca teslim edilecek uçakların içindeki 460 uçakta sorunun tespit edildiği bilgisine yer verilmiştir. Boeing açıklamasında gerekli iyileştirmelerin yapılarak uçakların kullanıcılara teslim edileceği belirtilmiştir.

Not: İlgilenenler için FAA tarafından yayınlanan AD ekte yer almaktadır.

 

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza İnceleme Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.