Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuFAA yetkilisi, Boeing 737 Max'in önümüzdeki birkaç hafta içinde sertifika uçuşuna başlayabileceğini...

FAA yetkilisi, Boeing 737 Max’in önümüzdeki birkaç hafta içinde sertifika uçuşuna başlayabileceğini söyledi

Reuters raporuna göre FAA, Boeing 737 Max sertifika uçuşunun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesini bekliyor. Sertifikalandırma uçuşu, uçuşu durdurulan uçağın tekrar uçmasını sağlamak için Boeing’in karşılaştığı son büyük engellerden biridir.

FAA Başkanı Steve Dickson Perşembe günü yaptığı açıklamada, FAA’nın Boeing 737 Max’in belgelendirme sürecindeki son büyük adımlardan biri olan sertifikasyon uçuşunun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Dickson, sertifikasyon uçuşu gerçekleştiğinde, uçağın hizmete dönüşünün zaman çizelgesini etkileyen “daha az değişken” olacağını söyledi.

Ayrıca, FAA’nın sorunlu uçaktaki yazılım düzeltmesi denetimini tamamladığını ve bazı “ayarlamalar” gerekli olsa da, önemli bir gecikme olmayacağını söyledi. Dickson’ın bu açıklamaları Londra’daki bir havayolları endüstrisi etkinliğinde gerçekleşti.

Bununla birlikte, Bloomberg, ayarlamaların, uçağın trim sisteminin ne zaman arızalandığını gösteren bir ikaz ışığı için gerekli bir düzeltme içerdiğini bildirdi.

Etkinlikte yaptığı açıklamalar sırasında Dickson, uluslararası hava emniyeti düzenleyicilerinin uçağı onaylamak için yapılan değişiklikler üzerinde anlaşmaya varacağını da söyledi.

Boeing geçen ay uçağın “2020 ortalarından” önce uçmasını beklemediğini açıklamıştı. Ancak FAA, sertifikanın bundan daha erken gelebileceğini söyledi.

Havayolları Max’ı yaz başlarına kadar programlarından çekti ve azaltılmış kapasiteye bağlı olarak bir çok uçuşu iptal etmek ve büyüme planlarını değiştirmek zorunda kaldı.

Uçağın yeniden sertifikalandırılması, yolcuların uçağın emniyetli olduğuna ve potansiyel müşterilerin hala iyi bir ürün olduğu konusunda ikna edeceğini, böylece Boeing’de uzun süredir devam eden zorlu döneme son vereceği ümit ediliyor.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan pilot (E)

Kaza Araştır

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

İran’da Yaşanan Helikopter Kazasında Kurtulan Olmadığı Açıklandı

Yetkililer ve devlet medyası Pazartesi günü yaptığı açıklamada, uzun süredir Dini Lider Ayetullah Ali...

İran Cumhurbaşkanını Taşıyan Helikopter’den Haber Alınamıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi Aras Nehri üzerinde İran ve Azerbaycan tarafından ortaklaşa inşa edilen...

Havacılık Olayları ve Medya!

8 ve 9 Mayıs günleri önce İstanbul Havalimanında sonrasında Alanya Gazipaşa havalimanlarında iniş yapan...

26 Nisan Dünya Pilotlar Gününü Kutlarken

Ülkemizde 1 numaralı pilot lisansına sahip olan Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşu yaptığı...

THY B777 Uçağı, 20 Nisan 2024 Günü Tokyo Haneda Havalimanında Yanlış Piste Yaklaştığı İçin Kule tarafından Pas Geçirildi

 22 Nisan 2024 günü İstanbul Havalimanından Tokyo Haneda Havalimanına TK198 uçuşunu gerçekleştiren TC-JJT tescilli...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...