Reuters raporuna göre FAA, Boeing 737 Max sertifika uçuşunun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesini bekliyor. Sertifikalandırma uçuşu, uçuşu durdurulan uçağın tekrar uçmasını sağlamak için Boeing’in karşılaştığı son büyük engellerden biridir.

FAA Başkanı Steve Dickson Perşembe günü yaptığı açıklamada, FAA’nın Boeing 737 Max’in belgelendirme sürecindeki son büyük adımlardan biri olan sertifikasyon uçuşunun önümüzdeki birkaç hafta içinde gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı. Dickson, sertifikasyon uçuşu gerçekleştiğinde, uçağın hizmete dönüşünün zaman çizelgesini etkileyen “daha az değişken” olacağını söyledi.

Ayrıca, FAA’nın sorunlu uçaktaki yazılım düzeltmesi denetimini tamamladığını ve bazı “ayarlamalar” gerekli olsa da, önemli bir gecikme olmayacağını söyledi. Dickson’ın bu açıklamaları Londra’daki bir havayolları endüstrisi etkinliğinde gerçekleşti.

Bununla birlikte, Bloomberg, ayarlamaların, uçağın trim sisteminin ne zaman arızalandığını gösteren bir ikaz ışığı için gerekli bir düzeltme içerdiğini bildirdi.

Etkinlikte yaptığı açıklamalar sırasında Dickson, uluslararası hava emniyeti düzenleyicilerinin uçağı onaylamak için yapılan değişiklikler üzerinde anlaşmaya varacağını da söyledi.

Boeing geçen ay uçağın “2020 ortalarından” önce uçmasını beklemediğini açıklamıştı. Ancak FAA, sertifikanın bundan daha erken gelebileceğini söyledi.

Havayolları Max’ı yaz başlarına kadar programlarından çekti ve azaltılmış kapasiteye bağlı olarak bir çok uçuşu iptal etmek ve büyüme planlarını değiştirmek zorunda kaldı.

Uçağın yeniden sertifikalandırılması, yolcuların uçağın emniyetli olduğuna ve potansiyel müşterilerin hala iyi bir ürün olduğu konusunda ikna edeceğini, böylece Boeing’de uzun süredir devam eden zorlu döneme son vereceği ümit ediliyor.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

Eyup Turşucu

Kaptan pilot (E)

Kaza Araştır

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.