Facebook tarafından geliştirilen Aquila insansız hava aracı ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Facebook mühendisleri bundan sonraki çalışmalarında yeni nesil veri aktarım sistemi üzerinde çalışacaklar.

Sadece güneş enerjisi ile çalışan insansız hava aracı Aquila’ın ilk uçuşu, Facebook’un kurucularından ve Genel Müdürü pozisyonunda bulunan Mark Zuckerberg’in katılımı ile Arizona çölü üzerinde Kaliforniya sınırında gerçekleştirildi.

Boeing 737 tipi bir uçakla aynı kanat açıklığına sahip olan Aquila düşük irtifada Facebook mühendislerinin planladığından 3 kat daha uzun süre ile 96 dakika havada kaldı.

Faceboo’un bundan sonraki hedefleri için büyük bir hedef olan Aquila’nın ilk uçuşu ile bir sonraki adımı oluşturan yeni nesil veri aktarım sistemine yoğunlaşılacak.

Facebook'un Aquila'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı2

Facebook, Aquila ile internet erişimin olmadığı yerlere internet bağlantısı sağlamayı hedefliyor. Bir insansız hava aracı ile yeni nesil lazer tabanlı veri aktarım alt yapısı kullanılarak 75 km den büyük bir çapa sahip alana 4G bağlantı hızında ücretsiz internet sağlanması hedefleniyor.

Aquila’nın ilk uçuşunu tamamlaması her ne kadar proje için önemli olsa da hala aşılması gereken engeller var. Aquila’nın hava trafiğinden etkilenmemesi için 60 bin feetten uçması bekleniyor bu irtifadan yapılacak internet veri aktarımının kesintisiz sağlanması probleminin yanı sıra Aquila ve alt sistemler için gerekli enerjinin gün ışığından sağlanıp depolanması da hala aşılması gereken bir problem durumunda.

Facebook'un Aquila'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı3

Facebook insansız hava araçlarını kullanarak internet sağlama yarışında bir adım önde görünse de yarışdaki rakipleri arasında Google’ın sahibi Alphabet’te yer alıyor.

Facebook'un Aquila'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı6 Facebook'un Aquila'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı5 Facebook'un Aquila'sı İlk Uçuşunu Başarıyla Tamamladı4

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.