Rusya’da önceki gün 7’si mürettebat 62 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına, Kıbrıslı pilot Aristos Socratous’un tüm uyarılara rağmen inmekte ısrar etmesinin sebep olduğu açıklandı

FlyDubai şirketine ait B737-800 uçağının Rusya’nın Rostov-On-Don Havalimanı’na iniş denemesinde düşmesinin ardından, kazanın nedeninin pilotun tüm uyarılara rağmen havaalanına inmesi olarak gösterildi. 7’si mürettebat 62 kişinin öldüğü kazada Kıbrıslı kaptan pilot Aristos Socratous’un olumsuz hava şartlarına rağmen uçağı indirmekte ısrar edişinin kazanın ana nedeni olduğü ileri sürüldü.

‘İKİNCİ KEZ DENİYORUM’
FZ981 sefer sayılı uçaktan önce Rus Aeroflot Havayolları’na ait bir uçağın aynı havalimanına yaptığı üç iniş denemesinin başarısız olduğu ve başka bir havalimanına yönlendirildiği açıklandı. FlyDubai uçağı ise fırtınalı havanın hâkim olduğu bölgede 2 saat tur attıktan sonra ilk denemesinde başarısız olmuş, ikinci iniş denemesinde ise yere çakılarak feci bir kazaya neden olmuştu. Pilotun kuleden duyulan son sözlerinin “İkinci kez deniyorum” olduğu da bildirdi. Ancak FlyDubai Havayolları’nın CEO’su Gayt El Gayt, “Havalimanı açıktı. Hava koşulları normaldi. Uçağın inmesi Rusya’daki yerel yöneticilerin kararıydı” diyerek topu Rus yetkililere attı.

FLYDUBAI’DEN AYRILACAKTI
Olay yerinde inceleme çalışmalarının sona ermesinin ardından, yanmış cesetlerin kimlik belirleme aşamasına geçildi. Rusya Acil Durumlar Bakanı Yardımcısı Vladimir Stepanov uzmanların kazanın nedeninin belirlenmesi için uçağın parçalarını incelemeye başlayacağını toplanan DNA örneklerinin de incelenerek kimlik tespiti yapılacağını belirtti. Rusya Uluslararası Havacılık Komitesi ise yetkili uçağın kara kutularının da Moskova’ya gönderildiğini açıkladı. Karakutudaki ses kayıtlarının kaza nedeniyle zarar gördüğü belirlendi. TASS haber ajansına konuşan Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’ndan bir yetkili ise inceleme alanının 10 hektardan 15 hektara çıkarıldığını duyurdu. Uçağın kaptan pilotu Aristos Socratous’un geçtiğimiz haftalarda Kıbrıs’taki Rynair’le sözleşme imzaladığı, FlyDubai’den ayrılmak üzere olduğu açıklandı. 38 yaşındaki pilotun yeni evlendiği eşinin de hamile olduğu belirtildi.

DOĞUMGÜNÜ KURTARDI
Rusya’da 62 kişinin hayatına mal olan uçak kazasından son anda kurtulanların ilginç hikâyeleri basına yansıdı. Elivira Isaeva, Dubai’de katıldığı bir doğum günü partisi nedeniyle uyuyakalıp uçağı kaçırdı. Isaeva, “Sadece şanslı mıyım, koruyucu meleğim mi var, yoksa beni annemin mi duaları kurtardı bilmiyorum” dedi. İsmi açıklanmayan bir diğer yolcunun ise kimliğini kaybettiği için Dubai tatiline çıkamadığı, eşini bırakıp Dubai’ye giden kadının dönüşte kaza yapan uçağa bindiği açıklandı

AİLELERE 20’ŞER BİN DOLAR
FlyDubai Havayolları, ölen yolcuların her birinin ailesine 20 bin dolar ödemek amacıyla program hazırlığında olduklarını açıkladı.(SABAH)

https://www.youtube.com/watch?v=qY-5_c6fjlg

2011 üretimi uçağın  en son 21 ocak’ta teknik bakımı yapılmış. Güney Kıbrıslı pilotun 5900, İspanyol yardımcı p,lot ise 5700 saat uçuş deneyimi vardı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.