Yolsuzluk yaptığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla yargılanırken, bir anda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan eski THK Başkanı Osman Yıldırım döneminde kurum içinde teşkilat kurulduğu ortaya çıktı

Yolsuzluk yaptığı ve rüşvet aldığı iddiası ile hakkında 10 yıldan 24 yıla kadar hapis istenirken biranda tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan eski THK Başkanı Osman Yıldırım’ın 2011 -2012 yıllarında THK Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban ile birlikte 3 defa ABD’ye giderek Pensilvanya’da Fetullah Gülen ile görüştüğü iddia edildi. THK tarafından alınan uçak biletleri ve yine kurum tarafından ödenen konaklama ücretleri ile söz konusu seyahatleri gerçekleştiren Osman Yıldırım’ın, THK Üniversitesi’nin kurulum aşamasında FETÖ’ye yakın firmalarla iş yaptığı iddia edildi.

SAVCININ AĞABEYİ BAŞKAN YAPILDI
Hakkında hazırlanan iddianamede rüşvet ve yolsuzlukla yargılanan Osman Yıldırım’ın 2014 yılında HSYK üyeliğine aday olan Ankara Batı Adliyesi eski Başsavcısı Murat Gökçe’nin ağabeyi Mustafa Gökçe’yi işe alarak kurumun Teftiş Kurulu Başkanı yaptığı ortaya çıktı. Murat Gökçe, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından HSYK tarafından açığa alınırken ağabeyi Mustafa Gökçe ise yeni THK Başkanı Kürşat Atılgan tarafından önce Gökçen Havacılık’a gönderildi ardından da istifası istenerek görevden alındı. Osman Yıldırım döneminde FETÖ’nün finansörü Akın İpek’in sahibi olduğu Koza Grup’a her ay düzenli olarak danışmanlık ücreti adı altında 3 bin 700 TL himmet ödendiği iddia edildi. Ayrıca FETÖ’nün yurtdışındaki okullarından gönderilen çok sayıda öğrencinin ise THK Üniversitesi’nde burslu olarak okutulduğu ifade edildi.

KÜRŞAT PAŞA TASFİYE ETTİ
FETÖ’nün Türk Hava Kurumu içerisindeki hakimiyeti THK Başkanı Kürşat Atılgan tarafından bozguna uğratıldı. Atılgan Türk Hava Kurumu içerisinde ve üniversitesindeki çok sayıda FETÖ’cü personeli tasfiye etti. (Aykut Göre/ SABAH)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.