Salı, Nisan 16, 2024
Ana SayfaYazarlarMustafa KılıçFIRTINA Esmeye Devam Ediyor

FIRTINA Esmeye Devam Ediyor

Bu gün havacılığımız bir yerlere gelmişse, bu sayede daha güvenli, daha kolay ve daha mutlu bir hayat sürdürebiliyorsak; bunu sağlayan gücü önce tanımak, sonra konumlandırmak ve geliştirmek lazımdır.

Bugünden yüzyıl geriye doğru bakıldığında, tıpkı uçakla yükseklere çıkılırken yerdeki cisimlerin büyüklüklerine göre, önce küçüklerin, sonra büyüklerin tanınmaz ve nihayet görünmez olmaları gibi bir durumla karşılaşırız. Tanımadan bilemeyiz, bilmeden konumlayamayız.

Bu çalışmaların amacı, 1914 İstanbul-İskenderiye Hava Seferi bileşenlerini imkânlar oranında hatırlatmaya ve tanımaya, hissettirmeye çalışarak Türk Hava Gücü ve Kültürü’ne katkı yapmaktır.

H. İbrahim FIRTINA

Kısa, öz ve alçakgönüllülükle yazılmış bir kitap arkası yazısı.

Türk Hava Kuvvetlerinin 25’inci Hava Kuvvetleri Komutanı olan H.İbrahim Fırtına komutanımı üniforma giydiğimiz yıllarda tatbiki tanıyordum. Ancak yakından tanıma onuruna, kendilerinin emekli olduktan sonra hiç ara vermeden Türk Hava Kurumu ( THK) tarihi ile ilgili çalışmalarında eriştim. Sert görünüşüne rağmen güleç ve sevecen bir ağabey gibiydi. THK’da çalışmalarına devam eden Fırtına paşa, kurum kaynaklı birçok kültür kitabının gün yüzüne çıkmasını sağladı.

 

BİRİNCİ GRUP KÜLTÜR YAYINLARI

THK kültür yayınlarının numaraları, Yayın türü ve yazarına ilişkin dökümler şöyledir.

Yayın no: Türü : Adı : Yazarı :

10. Şiir Seçilen Şiirler Karışık, 11. Anı Seçilen Anılar Karışık,12. Hikâye Seçilen Hikâyeler Karışık, 13. Oyun Mavi Bir Gün Müstakıym Köse 14. Oyun Ve Cevheri Ve Hezarfen Savaş Aykılıç, 15. Oyun İstikbal Göklerdedir Mustafa Asoğlu, 16. Senaryo Uçmak İstiyorum Ertuğrul Kapusuzoğlu, 17. Senaryo Sabiha Gökçen Ahmet Kıvanç, 18. Senaryo Başarının Sonsuz Tadı Cengaver Özatik, 19. Senaryo Göklere Sorun Bizi Mustafa Asoğlu, 20. Senaryo Maviliklerde Yücel Ünlü, 21. Senaryo Cennetin Kapısında Fevzi Günenç, 22. Senaryo Ufukların Ötesinde, H. Taşkın-A.Tural Akyol, 23. Senaryo İlk Kartallar Mustafa Asoğlu, 24. Senaryo Gökyüzüne Akan Irmak Leyla Şahin, 25. Senaryo Küçük Sabiha Zeynep Ankara, 26. Senaryo Yeni Bir Başlangıç Nihat Delibaş, 27. Senaryo Bir Kuş Sevdası İpek Elif Atayaman, 28. Senaryo Kahire Yolları Akın Ergökçen-Eyüp Halit, 29. Senaryo Gökyüzüne Tutkumu Yazdım Işılay Tuncay, 30. Bilim Eseri Sağlık Hiz. Havacılığın Rolü Bilal Ak 31. Bilim Eseri Muh. Boy Per. Uçak Jato Sistemi Aziz Evliyaoğlu, 32. Bilim Eseri Kanat Profilleri Mustafa Dindar, 33. Bilim Eseri Üç Boyutlu Süpersonik Yüksel Yılmaz, 34. Bilim Eseri Sıvı Yakıtlı Roket Motorlarında Hüsamettin Payat, 35. Bilim Eseri Gövde Silindir Bil. Şok Dalgası Oktay Özcan-Bülent Yücel, 36. Bilim Eseri Türk Sivil Hv. Sek. Sorunlar Ender Erol, 37. Bilim Eseri Uçaklarda Kullanılan Aerodinamik Oktay Özcan-Fevzi Ünal, 38. Bilim Eseri Epileptik Yörüngeli Örten… Selim Osman Selam, 39. Bilim Eseri Etkileşen Çift Yıldızların… Osman Demircan , 40. Medya -Karikatür, Fotoğraf, Haber/Röportaj Karışık.

İKİNCİ GRUP KÜLTÜR YAYINLARI

“Türk Hava Kurumunun 1925 yılından 2009 yılına kadar resmi yayın organı olarak anılan; Hava Mecmuası, Havacılık ve Spor, Köylünün Gazetesi, Köylü ve Uçantürk gibi isimlerle anılan yayın organlarında yayımlanmış olan şiir, anı ve hikâyelerden oluşmaktadır. Bu eserlerde de E.Org. İbrahim Fırtına ve M. Bahattin Adıgüzel’ in ortak çalışmalarıyla hazırlanmış ve THK Kültür Yayınları arasında yer almıştır. Eserlerin 2’si Şiir, 2’si Anı, 3’ü ise hikâyelerden oluşmaktadır.”

Yayın no: Türü : Yazar Adı : Cilt sayısı :

41. Şiir Hava Edebiyatı (Karışık) 2 cilt, 42. Anı Hava Edebiyatı (Karışık) 2 cilt, 43. Hikâye Hava Edebiyatı (Karışık) 3 cilt

THK ADINA SON ÇALIŞMA

“ Orgeneral Muzaffer ERGÜDER’in Havacılık Anıları 1922 – 1930 ”

E.Hv. Org. H. İbrahim FIRTINA’nın yayına hazırladığı önemli bir eser de Hava Kuvvetlerimizin ilk komutanlığını yapan Orgeneral Muzaffer Ergüder’in 1922 – 1930 yılları arasında Avrupa’da yaptığı havacılık araştırmaları ve anılarının yer aldığı kitaptır. Türk Hava Kuvvetlerinin başlangıç yıllarına ışık tutan bu eser bugün havacıların kaynak kitapları arasında yer almaktadır.

İbrahim Fırtına bu özel eserini “ Türk havacılığını yaratan ve yaşatanlara yüzüncü yıl anısı olarak, şükranla armağan edilmiştir” sözleriyle lanse eder. Kitabının bütün gelirlerini THK ve Kartal Vakfı’na bağışlar.

KIRMIZI KEDİ YAYINLARINDA

Yazıma başlık olarak “ İbrahim Fırtına esmeye devam ediyor” yazdım. Gerçekten de komutanım soy ismi gibi esmeye ara vermedi. Havacılık tarihimizde sisler içerisinde kalmış birçok konu ve kişiyi gün yüzüne çıkartmaya devam ediyor.

Kırmızı Kedi Yayınevinden sırası ile “Muzaffer Ergüder’in Havacılık Anıları 1922-1930”. “Türk Hava Kurumu Tayyare Madalyaları 1925-2011” ve son olarak da “Türk Havacılarının İstanbul-İskenderiye Hava Seferi 1914” adlı eserlerini havacılar ve havacılık severler ile buluşturdu. Kırmız Kedi Yayınevinden bulunabilecek kitapların yanı sıra, literatürün tamamını aşağıdaki yerlerde bulabilirsiniz.

-Milli Kütüphane -Meclis Kütüphanesi -Bakanlıkların Kütüphaneleri -İl ve İlçe Halk Kütüphaneleri -THK Şube Başkanlıkları -Havacılık Kulüpleri -Genelkurmay Başkanlığı Kütüphanesi -Kuvvet Komutanlıkları Kütüphaneleri -Kuvvet Eğitim ve Doktrin Komutanlıkları Kütüphaneleri -Genelkurmay ATASE Başkanlığı Kütüphanesi -Harp Akademileri ve Kuvvet Harp Akademileri Kütüphaneleri -Harp Okulları Kütüphaneleri

-Ve ona gönülden bağlı olanların kitaplığı.

Toplamda otuz dokuz ayrı kitabı hazırlayan, “Havacılık Kültürü” oluşturulmasını ve bilincinin yerleştirilmesini isteyen komutanım H.İbrahim FIRTINA’ya teşekkür eder. Saygıyla ellerinden öperim.

*

Mustafa KILIÇ

Havacılık Tarihi Araştırmacısı-Yazar

sontayyareci@gmail.com

*

H.İBRAHİM FIRTINA’ NIN ÖZGEÇMİŞİ:

Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, 1941 yılında Ordu’da doğdu. 1962’de Hava Harp Okulu’ndan, 1964’te Uçuş Okulu’ndan mezun oldu. Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı çeşitli birliklerde 1970 yılına kadar filo kol uçuculuğu yapan Orgeneral Fırtına, 1972’de Hava Harp Akademisi’ni bitirdi. Ardından kurmay subay olarak 9. Ana Jet Üs Komutanlığı 192. Filo Kol Uçuculuğu ve Eğitim Subaylığı, Hava Harp Akademisi öğretim üyeliği, 8. Ana Jet Üs Komutanlığı 184. Filo Komutan Vekilliği, Bonn Hava Ataşeliği, Hava Kuvvetleri Personel Eğitim Dairesi Meslek Geliştirme Kurslar Şube Müdürlüğü, 4. Ana Jet Üs Harekât Komutanlığı görevlerini yürüttü. 1989 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinde bulundu. 1993’te tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı ve 1. Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 1997 yılında korgeneralliğe yükseldi. Korgeneral rütbesiyle Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı ve Hava Harp Akademisi Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı ve 6. Birleşik Hava Harekât Merkezi

(CAOC) Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2001 tarihinden geçerli olmak üzere orgeneralliğe terfi etti ve Harp Akademileri Komutanlığı’na getirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 30 Ağustos 2003 tarihinden itibaren atanan Orgeneral Fırtına, Melahat Fırtına ile evli ve 2 çocuğu bulunuyor. Orgeneral Fırtına, İngilizce biliyor.

Mustafa KILIÇ kimdir?

(1959, Eskişehir) Havacılığa Ankara paraşüt kulesinden atlayışlar ile başladı. 1977 yılında Türk Hava Kurumu ( THK) İnönü Eğitim Merkezinde paraşüt başlangıç eğitimi aldı. Eskişehir Bahçelievler Lisesi Havacılık Kolunu kurdu. Hava Teknik Okulları’nı 1978 yılında bitirdikten sonra Hava Astsubay olarak ilk birliği Sinop, Ayancık’a gitti. Birçok model uçağını denizde ya da ormanda kaybetti. Diyarbakır BHM’ de 1983-88 yıllarında görev yaptı. Hava Kuvvetleri Radar Kıymetlendirme Kıtasında Kalite Kontrol öğretmenliği yaptı. Anadolu Üniversitesini bu yıllarda bitirdi. Ahlatlıbel Radarında mübadele personel koordinatörlüğünü yürüttü. Emekli olduğu 2002 yılına kadar Emir Astsubaylığı görevinde bulundu. Son olarak THK 22. Genel Başkanı Korg. E. Karakuş ile birlikte iken yolu THK ile bir kez daha kesişti. 2002 yılında açılan THK Müzesinin kurucuları arasında yer aldı ve ilk amiri olarak görev yaptı. Havacılık tarihi, özellikle THK tarihi ile ilgili araştırmalara yoğunluk verdi. Çeşitli dergilerde makaleleri yayımlandı. Özellikle THK Uçantürk dergisinde tarihsel yazılar ve fotoğraflar yayımladı. Kuruluş yıldönümü, kitap fuarları, bölgesel faaliyet kapsamında fotoğraf ve belgeler sergisi açtı. THK Kültür Yayınlarından “THK-13 Uçan Kanat” kitabını yayımladı. 2006 yılı sonlarında THK Basımevi Kısım Şefi olarak atandı. Uzun yıllar üzerinde çalıştığı “THK Dizinseli” adlı kitabı THK yöneticileri tarafından dikkate alınmadı. Basımevinde ve THK yönetiminde gözlemlediği olumsuzlukları paylaşmaya başlayınca 2012 yılında THK’dan kovuldu. 2017 yılında “Son Tayyareci” adlı kitabını yayımladı. Halen STK’larda, Üniversitelerde ve televizyonlarda THK’yı anlatmaya devam ediyor. Çalışmalarını “Türkkuşu”, “Uçankanat” ve “THK Kronolojisi” adlı kitaplarda yayımlamayı planlıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Aynı Mahallenin Çocukları

 Meğer aynı mahallenin çocuklarıymışız. Birlikte oynamışız aynı oyunları, hiç adımızı sormadan. Aynı duygularla arkadaşlık...

Bir Fotoğraf Çok Şey Anlatır

Bazen hiç ummadığının bir zamanda, ummadığınız birinden ya da hiç tanımadığınız birinden bir fotoğraf...

SABİHA GÖKÇEN’in manevi kızı

Önce mutluluğumu yazmalıyım, biraz da sevinç. Sanırım yazımı okuyunca bana hak vereceksiniz. Zira bu...

Türk Hava Kurumu Tarihini Bilmiyor mu?

“Arkadaşlar birbirimize daima gerçeği söyleyeceğiz, felaket ve saadet getirsin, iyi ve fena olsun, daima...

Sivrihisar Tayyaresi

Önce onların adını yazmalıyım;Fatih Özdemir,Halenur Davran,Baran Kurnaz.Yüz yıl öncesinde Kurtuluş Savaşımızın toz, toprak, barut...

KÜÇÜK ZABİT MAKİNİSTLER – GEDİKLİ PİLOTLAR – HAVACI ASTSUBAYLAR

23 Nisan 1926 tarihinde İstanbul, Yeşilköy’de Tayyare Makinist Mektebi açıldı. Yeşilköy’de tayyare Makinist Mektebinin...

TALAT SUBAŞI

Yazılarımda sık sık vurguladığım gibi, maalesef kurum ve kuruluşlar arşivlerine erişilmesi için hiçbir kolaylık...

TÜRK HAVA KURUMU TARİHİNİ BİLMİYOR -2

Biliyorum bana çok kızıyorlar. Okuyorlar ise tabi!2 Nisan 2020 https://www.bagimsizhavacilar.com/thk-muzesindeki-degisim/24 Şubat 2021 https://www.bagimsizhavacilar.com/turk-hava-kurumu-tarihini-bilmiyor/“Arkadaşlar birbirimize...