Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi (EMEA) havayolu şirketlerinin 2017 görünümünü içeren raporunu yayınladı.

2017 görünümünü değiştirmeyen Fitch raporunda küresel belirsizlikler ve potansiyel dış şokların neden olduğu risklerin, şirket görünümlerinin yönünü ileride aşağıya çevirebileceği vurgusu yapıldı. Görünümün değişmemesine gerekçe olarak, sabit büyüme ve müşteri talebi gösterildi.

Fitch analistleri, düşük fiyatla hizmet sunan havayolları şirketleri ile THY arasındaki rekabetin mevcut atmosferi zora sokacağını söyledi.

İngiltere’nin Avrupa’dan çıkma kararı almasının (Brexit), EMEA bölgesi havayolu şirketleri üzerindeki en büyük belirsizliklerden biri olduğunu vurgulayan raporda, “Kısa ve orta vadede sermaye akışının düşük olmasını bekliyoruz” ifadesi yer aldı. Düşük maliyetli Easyjet ve Ryanair, Brexit’e en hassas havayolu şirketleri olarak belirlendi.

HİSSELER 4 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Türk Hava Yolları’ndan bir de tasarruf amacıyla yere indirilen uçaklarla ilgili bir haber geldi.

Güvenlik endişeleri ve turist sayısındaki gerilemeye bağlı olarak yolcu doluluk oranlarında yaşanan düşüşün ardından aktif kapasite yönetimi tedbirlerine yönelen şirketin filosundaki sekiz adet Airbus A330-200 uçağın kiralanması için Cabot Aviation’u yetkilendirdiği belirtildi.

Haberlerin ardından THY hisseleri yüzde 2,8’e kadar düşerek 21 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. (Business HT)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.