Rusya’da 19 Mart tarihinde Rostov na Donu şehrinde düşen FlyDubai havayoluna ait  Boeing 737-800  tipi yolcu uçağının kara kutuların fotoğrafları yayınlandı.

Fotoğrafları yayınlayan Devletlerarası Havacılık Komitesi, kara kutularda ciddi mekanik hasarın söz konusu olduğunu açıkladı.

Karargahı Moksova’da bulunan Devletlerarası Havacılık Komitesi’nin uzmanları, BAE ve Fransa temsilcileri ile beraber, modüllerin bakım, açma ve çıkarma işlemlerine başladı.

Bir gün devam eden çalışmadan sonra Komite uzmanları, mekanik hasarlara rağmen kara kutunun birindeki kayıt kalitesinin iyi olduğunu bildirdi.

 

Devletlerarası Havacılık Komitesi, “Yapılan analize göre, uçuş sırasında kara kutu çalışabilir durumda olup uçağın yere düşmesine kadar bilgiyi kaydediyordu. Kayıt kalitesi iyi. Uzmanlar, kopyalanmış enformasyonun deşifresine ve analizine başladı” diye açıkladı.

Dubai – Rostov 981 seferini yapan Boeing 737-800 uçağı ikinci iniş denemesi sırasında 19 Mart saat 03.42’de düştü. Kazada 62 kişi hayatını kaybetti.

Kazanın temel sebepleri arasında kötü hava şartları, pilotaj hatası ve teknik arızanın yer aldığı düşünülüyor. (QHA-Kırım Haber Ajansı)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.