Almanya havaalanları, ucuz biletle yolcu taşıyan hava yolu şirketlerinin rotasına girdi. Ryainair ilkbaharda, Wizz Air yazdan itibaren Frankfurt’a uçacak. Türk şirketi Pegasus ise 2009 yılından beri Frankfurt’a yolcu taşıyor.

ALMANYA’nın en büyük havaalanı Frankfurt (Fraport), yolcu sayısını artırmak amacıyla ‘Low Cost Airline’ düşük maliyetli hava yolu şirketlerine bir bir kapılarını açıyor. Ryainair’den sonra Macar hava yolları Wizz Air de yaz aylarında haftada birden fazla Frankfurt’tan uçuş yapacağını duyurdu.

Fraport Genel Müdürü Stefan Schulte, daha önce Borsa gazetesine verdiği demeçte, ucuz hava yolları ile daha çok büyüme şansı yakalayabileceklerini söylemişti. Ucuz hava yolu şirketlerinin de artık büyük havalimanlarına yöneldiğini belirten Schulte, bu eğilime örnek olarak ısrarla Frankfurt’a uçuş izni isteyen Easyjet’i göstermişti. En büyük ‘Low Cost Airline’ Ryainair, Mart ayından itibaren Lufthansa’nın hakim olduğu Frankfurt’u uçuş programına aldı. British Airways’in de dahil olduğu IAG grubuna ait İspanya şirketi Vueling de artık Frankfurt’a yolcu taşıyacak.

Yakın gelecekte de İzlanda üzerinden Kuzey Amerika’ya yolcu taşıyacak WOW şirketinin rotası Frankfurt olacak. Pegasus da 2009 yılında Frankfurt’tan Sabiha Gökçen’e uçmaya başlamıştı.

BÜYÜMEYE KATKI SAĞLAYABİLİR

Ryainair, Germanwings ve Easyjet benzeri şirketler şimdiye kadar, yüksek ücretler ve karmaşık prosedürler nedeniyle Frankfurt, Münih gibi büyük havaalanlarına yolcu taşımak istemiyordu. Low Cost Airline kapasitesinin, toplam yolcu oranının yüzde 28’ine ulaştığı Frankfurt’un ucuz hava yolu şirketleriyle yaklaşık yüzde iki oranında büyüme hızına ulaşabileceği kaydedildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.