Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Fransa’da trenin 2,5 saatte ulaşabildiği şehirlere uçakla gidilmeyecek

Değişiklik, daha çok başkent Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi bölgesel merkezler arasındaki hava yolculuklarını kapsayacak ve bağlantılı uçuşları etkilemeyecek.

Fransa, trenle iki buçuk saatten daha kısa sürede kat edilebilen kısa rotalarda iç hat uçuşlarını resmen yasakladı.

Havayolları şirketlerinin itiraz ettiği karar karbondioksit emisyonlarını azaltmayı hedefliyor.

Tedbir 2021 tarihli bir iklim yasasına dahil edilmiş ve halihazırda uygulanmaya konmuş olsa da, bazı havayolları Avrupa Komisyonu’ndan bunun yasal olup olmadığını araştırmasını istemiş, bu nedenle uygulama askıya alınmıştı.

Yasak hangi güzergahları kapsıyor?

Değişiklik, daha çok Paris ile Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi bölgesel merkezler arasındaki hava yolculuklarını kapsayacak ve bağlantılı uçuşları etkilemeyecek.

Tren yolculukları için kesişme noktası olan Paris’ten Akdeniz’deki liman kenti Marsilya’ya yüksek hızlı trenle üç saatte seyahat ediliyor.

Yasa, bu güzergah üzerindeki tren seferlerinin, normalde hava yoluyla seyahat edecek yolcuların ihtiyaçlarını karşılayacak ve yolcu sayısındaki artışı karşılayabilecek şekilde sık, zamanında ve yeterince bağlantılı olması gerektiğini de belirtiyor.

Bu tür seferleri yapan kişilerin varış noktalarında sekiz saat geçirdikten sonra, aynı gün içinde gidiş ve dönüş tren yolculukları yapabilmesi sağlanacak.

Hükümet, 2020 koronavirüs mali destek paketi karşılığında Air France’ın plana uyumunu zaten sağlamıştı. Rakiplerin de oluşan boşlukları doldurmaları yasaklanmış oldu.

Avrupa Havayolları Endüstri Grubu (A4E) Geçici Başkanı Laurent Donceel ise AFP’ye verdiği demeçte hükümetlerinin havayolu emisyonlarına “sembolik yasaklar” getirmek yerine “gerçek ve önemli çözümleri” desteklemesi gerektiğini söyledi.

A4E, 2050 yılına kadar fosil olmayan kaynaklardan jet yakıtına geçiş ve pille veya hidrojenle çalışan uçakların kullanılmasını içeren kendi net sıfır karbon emisyonu stratejisine sahip olduğunu açıkladı.

Yeşiller milletvekilleri küçük özel uçuşların da tamamen yasaklanması çağrısında bulunurken, Ulaştırma Bakanı Clement Beaune gelecek yıldan itibaren küçük uçak kullanıcıları için daha yüksek bir iklim vergisi uygulanacağını belirtti.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR