Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

İlk Suudi kadın astronot Uluslararası Uzay İstasyonunda

Aralarında iki Suudi astronotun da bulunduğu bir bilim ekibini taşıyan kapsül, Amerikan şirketi “Axiom Space” tarafından düzenlenen özel bir görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na tutundu.

Suudi bilim insanı Reyyane Bernavi ve esasen askeri pilot olan Suudi vatandaşı Ali el- Karni Uluslararası Uzay İstasyonu görevine katılan ilk Suudi vatandaşları oldu.

Kanser kök hücre araştırmalarında uzmanlaşmış bir bilim insanı olan Barnawi, Suudi Arabistan’ın meme kanseri araştırmalarını ilerletmeye odaklanacak.

Daha önce Uluslararası Uzay İstasyonu görevlerine katılan eski bir NASA astronotu olan görev lideri Peggy Whitson, “Uçuş rahattı” dedi.

Doğrudan ses ve görüntü ile aktarılan açıklamalarda, “Bu, katıldığım görevler arasında en sorunsuz tutunma” diye ekledi.

Kenetlenmeden yaklaşık iki saat sonra, kapsül dört yolcunun Uluslararası Uzay İstasyonuna girmesine izin verecek şekilde açılacak.

Oradaki yedi astronota (üç Rus, üç Amerikalı ve bir Emirlik vatandaşı) katılacaklar.

SpaceX roketi pazar günü, Florida’dan Dünya’nın üzerinden 28 bin km bir hızla Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yaklaşık 16 saatlik bir yolculukla fırlatıldı.

tebatında daha önce üç kez Uluslararası İstasyona gitmiş olan ve görevi yönetecek ABD Uzay Ajansı’nda (NASA) eski bir astronot olan Peggy Whitson ve uzay aracını yönetecek Amerikalı iş adamı John Shoffner da yer alıyor.

Bu mürettebat, pazartesi günü 13.30 GMT civarında varmaları beklenen Uluslararası Uzay İstasyonunda 10 gün geçirecek.

Dört mürettebat üyesinin kaldıkları süre boyunca yaklaşık yirmi test yapması gerekiyor, bunlardan biri kök hücrelerin ağırlıksız davranışını incelemek.

Bernavi’nin uzaya fırlatılması, Suudi toplumunun açık olduğunu yansıtıyor. Beş yıldan daha kısa bir süre öncesine kadar kadınların araba kullanmasına bile izin verilmiyordu.

Bilim okuyan Bernavi bu hafta düzenlediği basın toplantısında, “İlk Suudi kadın astronot olmak benim için büyük bir zevk ve onur” dedi.

Bernavi, “Ülkemi ve hayallerini temsil etmek büyük bir fırsat” açıklamasında bulundu.

Görevin başlamasından birkaç dakika sonra, Suudiler şimdiden hayallerini genişletiyordu.

Fırlatmanın ayrıntılarını yakından takip eden Suudi Arabistanlı genç Abdullah el-Uteybi, “Bir sonraki adım aya gitmek” ifadelerini kullandı.

Uzayda 10 gün

Bernavi ve el-Karni’nin astronot kıyafetiyle olan fotoğrafları Riyad’daki reklam panolarını süsledi.

Uzay görevinin mürettebatında daha önce üç kez Uluslararası İstasyona gitmiş olan ve görevi yönetecek ABD Uzay Ajansı’nda (NASA) eski bir astronot olan Peggy Whitson ve uzay aracını yönetecek Amerikalı iş adamı John Shoffner da yer alıyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR