Türkiye’nin en güzel vadilerinden Frig Vadisi artık havadan da görülebilecek. Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz sıcak hava balonu ile deneme uçuşu yaparak Frig Vadisi ve Emre Gölü’nü balondan izledi.

Vali Mustafa Tutulmaz’a sıcak hava balonu ile deneme uçuşunda İhsaniye Kaymakamı Alper Taş, Döğer Belediye Başkanı Mehmet Demirel, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile basın mensupları eşlik etti.

Birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan Türkiye’nin yeni turizm merkezi Frig Vadisi Afyonkarahisar’ın adını alternatif turizmin yeni rotası olarak duyurmaya devam ediyor. Son iki yılda yapılan çalışmalar ile yepyeni bir görünüme kavuşan ve son dönemlerde turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden olan Frig Vadisi sıcak hava balonu uçuşları ile Afyonkarahisar’ı turizm merkezi yapacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce Frig Vadisi’nin Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir’deki uzantıları için hazırlanan sıcak hava balonu ön inceleme raporunun tamamlanmasının ardından 15 günlük test uçuşu izni verildi.

Gerekli izinlerini tamamlayan Nevşehir’den ilgili sıcak hava balonu firması, test uçuşları için tarihi Frig Vadisi’ndeki İhsaniye ilçesinde ilk sıcak hava balonu uçuşunu gerçekleştirdi.

Tarihi Frig Vadisi ve Emre Gölü üzerinde sabahın erken saatlerinde gerçekleştirilen sıcak hava balonu uçuşu vadinin doğal güzelliğini gözler önüne serdi. Emre Gölü üzerinde gün doğumu hayran bıraktı.

Artık Şehrimiz Alternatif Turizmin Merkezi Olacak

Sıcak hava balonu uçuşunu değerlendiren Vali Mustafa Tutulmaz Afyonkarahisar’ın tarihi bir gün yaşadığını belirterek: “Afyonkarahisar’da alternatif turizmin geliştirilmesi için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Bugün de sıcak hava balonuyla ilgili bir deneme uçuşu yapacağız. Afyonkarahisar önceden tarihin, mermerin, termalin, sporun ve lezzetin merkeziydi. Artık şehrimiz alternatif turizmin de merkezi olacak. Bunlardan bir tanesi de sıcak hava balonu. Bugün de bu işin ilk denemesini yaparak verim aldık. İnşallah önümüzdeki süreçte Afyonkarahisar, ülkemizin önemli balon merkezlerinden biri olacak. Yatırımcılar gelecek süreçte Afyonkarahisar’a gelmek için büyük çaba sarf edecek” dedi.

Ardından balona geçen Vali Tutulmaz, protokol üyeleri ve gazeteciler Emre Gölü etrafında balonla uçuş gerçekleştirdi. Yapılan ilk sıcak hava balonu uçuşu başarıyla tamamlandı.

Uçuş sonrası değerlendirme yapan Vali Tutulmaz: “Sıcak hava balonuyla güzel bir gün geçirdik. Hiçbir sıkıntı ve olumsuzluk yaşamadık. Kalkışımızla inişimiz arasında tereddüt, korku ve ümitsizlik olmadı. Çok güzeldi, herkese tavsiye ederim” diye konuştu.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.