DHMİ tarihinin ilk kadın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak büyük bir başarıya imza atan Funda Ocak,  ‘5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’ nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ocak’ın mesajı şöyle:

Kadınların siyasal ve toplumsal hayattaki rollerinin kapalı ve sınırlı olduğu toplumlarda, refah, huzur ve eşitlikten söz edilmesi mümkün değildir.

Ana, bacı, eş olarak toplum ve aile hayatının temel taşı olan kadınların; tarih boyunca toplumun kendisine biçtiği ev hanımlığı, annelik rolleri dışında kamusal hayata girerek siyasi ve bürokratik hakları kazanması uzun zaman almıştır. Memnuniyetle ifade ediyorum ki; şanlı tarihimiz bu bakımdan örnek müspet uygulamalarla doludur. Tarih boyunca Türk Devletlerinde kadınlar geniş ölçüde siyasi haklara sahipti. Yüce dinimiz İslam da kadına çok önemli haklar vererek, onu toplumda güçlü bir konuma yükseltmiştir. “Cennet anaların ayağı altındadır” anlayışı ile onu yüceltmiş, soylu, mübarek bir konuma taşımıştır. Türkiye Cumhuriyeti, medeniyetimizin kadına bu müstesna bakışını, ona seçme ve seçilme hakkını birçok medeni ülkeden daha önce vermek suretiyle taçlandırmıştır.

2004 yılında yürürlüğe giren anayasa değişiklikleri kapsamında, Anayasa’nın “kanun önünde eşitlik” konulu 10. maddesinde yapılan düzenlemeyle, “kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğu ve devletin, bu eşitliğin yaşama geçirilmesini sağlamakla yükümlü olduğu” hüküm altına alınmıştır. Bu gibi anayasal ve yasal düzenlemeler çok önemlidir. Ancak, kadına yönelik şiddetin tam olarak ortadan kaldırılması, kadınlarımızın daha geniş kapsamlı haklarla donatılması toplumsal duyarlılık ve farkındalığın tam anlamıyla tesisi ile mümkün olacaktır.

Bu duygularla, Türk Kadınının seçme ve seçilme hakkını elde etmesinin 82. yılını tebrik ediyorum. Kadın elinin değdiği her işte başarı şansının daha yüksek olduğunu fedakâr mesaileri ile kanıtlayan kıymetli hanımefendi mesai arkadaşlarımın ve tüm kadınların Dünya Kadın Hakları Gününü en içten duygularımla kutluyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

FUNDA OCAK KİMDİR?

Funda Ocak, 1955 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ekonomi bölümünden mezun olduktan sonra 1979 yılında Halk Bankası’da Uzman Yardımcısı olarak çalışan Funda Ocak  daha sonra 5 yıl Hazine Müsteşarlığında çalıştıktan sonra 1985 yılında DHMİ’de APK Daire Bakanı Yardımcısı olarak göreve başladı. 1993 yılında APK Daire Başkanlığına atanan Funda Ocak, 1996 yılında DHMİ müşavirliği yaptı. T.Kalkınma Bankası Kaynak Geliştirme Uzmanı olarak 1998-1999 yılları arasında çalışan Funda Ocak, 1999-2007 arasında DHMİ APK Daire Başkanlığı yaptı. 27 Aralık 2007 ise DHMİ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak atanan Funda Ocak, 1 Ekim 2016 itibarıyla DHMİ Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Evli ve 1 çocuk annesi olan Funda Ocak, görevini 4 Ekim 206’da Serdar Hüseyin Yıldırım’dan teslim aldı.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.