19 mart’ta  FlyDubai şirketine ait FZ 981 sefer sayılı B737-800 tipi yolcu uçağının Rusya’nın Rostov-On-Don Havalimanı’na  ikinci iniş denemesinde düşmesinin ardından kaza ile ilgili yeni iddialar ortaya atılmaya başlandı.

Uçak yaklaşık 2 saat havada tur attı.Ardından ikinci kez inişe geçerken  kokpit ekibi tarafından oto pilottan çıkarıldı. Manuel inişe hazırlanan  uçağın bu arada geçen 40 saniyelik sürede, yatay stabilazatörlerden birinin( muhtemelen sol  taraf )kopması sonucu   kontrolden çıktığı varsayılıyor.Pilotlar ne kadar hakim olmaya çalıştılarsa da, uçağın dengesini sağlayamadılar ve uçak burun  üstü çakıldı.

Rostov-on-Don kazadan önce Boeing 737-800 uçuş yörünge

7’si mürettebat 62 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasına, Kıbrıslı pilot Aristos Socratous’un tüm uyarılara rağmen inmekte ısrar etmesinin sebep olduğu açıklanmıştı.

FlyDubai şirketine ait B737-800 uçağının Rusya’nın Rostov-On-Don Havalimanı’na iniş denemesinde düşmesinin ardından, kazanın nedeninin pilotun tüm uyarılara rağmen havaalanına inmesi olarak gösterildi. Güney Kıbrıslı kaptan pilot Aristos Socratous’un , Rostov havalimanı kulesinin,  300 kilometre uzaklıkta bulunan Krasnodar’a yönlendirmesine karşın 6 saatlik uçuşa ek olarak 2 saat boyunca havada tur atarak fırtınanın geçmesini  havada  beklemesi kazanın nedenlerinden biri  nitelendiriliyor. Uçağın  yedek  meydan olarak belirlenen Krasnodar havalimanına gitmeyerek havada 2 saat tur atması da soruşturuluyor.

 Kazanın BİR NEDENİ  de aşırı yorgunluk  mu?

Rusya’da düşen ve 62 kişiye mezar olan FlyDubai uçağının düşüşünün kaçınılmaz olduğu, firma yönetiminin pilotları ‘ölümüne’ çalıştırdığı belirtilmişti.

Russia Today’e konuşan ve isminin verilmesini istemeyen eski bir FlyDubai çalışan Dubai — Rostov-on-Don seferini yaptığı sırada düşen uçakta yaşanan kazayı ‘kaçınılmaz’ olarak değerlendirdi. Kaynak, firmanın çok çalışmaktan yorgun düşen ve uykusuz kalan pilotları çalışmaya zorladığını, kendisinin de firmada olduğu dönemde ‘ölümüne çalıştığını’ söyledi.

Katar’ın başkenti Doha’da konuşan eski pilot, FlyDubai yönetiminin durumdan haberdar olduğunu ve çözüm için hiçbir şey yapmadığını vurguladı. Kaynak “Ben firmada çalıştığım dönemde, yönetime söylediğim son şeylerden biri pilotların yorgunluğundan dolayı bir kaza yapılabileceğiydi” ifadelerini kullanmıştı..

fz981-kaptaninin-uçuş-programi

Kaynak ayrıca, özellikle deneyimsiz pilotlarının art arda çok sayıda uçuş gerçekleştirdiğini gösteren bir çalışma çizelgesi de sunarak, mürettebatın kendini toparlayabilmek için uyumaya vakti olmadığını belirten kaynak, firmanın çalışanları arka arkaya hem gündüz hem de gece uçuşlarında çalıştırdığını kaydederek bunun yasal ancak yanlış olduğuna dikkat çekmişti.

Kaynak ayrıca, yoğun çalışma programından şikayet edenlerin şirket yöneticileri tarafından ‘prima donna’ denilerek kaprisli damgası vurulduğunu da ifade etmişti.

PİLOTLAR UÇUŞ SIRASINDA UYUYORDU İDDİASI

RT’ye bilgi veren kaynak, “FlyDubai’de çalıştığım dönemde bir pilotun güvenlik raporuna hem kendisi hem de yardımcı pilotun sekiz dakika uyuyakaldığını belirttiği bir rapor yazdığını hatırlıyorum. Firma bu tarz uyuyakalmaya dair bilgilere göz yumuyor, bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Normalde diğer firmalarda tıbbi muayeneler gerçekleştirilir” dedikten sonra,Uçağın kaptan pilotu Alejandro Cruz Alava’nın uçuş öncesi 11 gün yalnızca bir gün tatil yaptığı yönündeki bilgileri de yorumlayan kaynak, “Uçuş öncesi yorgun düştüğü kesin. FlyDubai inkar etse de, bu kesinlikle olaya etki eden bir gerçek”  olduğunu sözlerine eklemişti.

‘İSTİFASINI VERECEKTİ’

Bu arada uçağın yardımcı pilotu Aristos Socratus’un ismi belirtilmeyen iş arkadaşlarının, Socratus’un çalışma programı yüzünden istifasını verdiğini ve işten ayrılmasına birkaç hafta kaldığını belirttiği aktarıldı.

‘FLYDUBAİ GİBİ BİR FİRMANIN OLMASI SAÇMA’

Herkesi FlyDubai’de perde arkasında neler olup bittiği konusunda dikkatli olmaya çağıran eski pilot “Böyle bir havacılık firmasının var olması saçma. Orada çalıştığım dönemde ölümüne çalıştığımı hissettiğim aylar oluyordu, dayanamıyordum. İnsanlar bilet alıp güvende olduklarını düşünüyorlar, ama pilotlarını FlyDubai gibi çalıştıran bir havayolu firması hiç güvenli değil” şeklinde konuşmuştu.

2009 tarihinde kurulan şirket, bu yıl başında IATA üyeliğine kabul edilmişti.

Düşen uçak 2011 yılı üretimi.En son 21 ocak’ta teknik bakımı yapılmış. Güney Kıbrıslı pilotun 5900, İspanyol uyruklu  yardımcı pilotun ise 5700 saat uçuş deneyimi  bulunuyordu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.