İnsansız Hava Araçlarının (İHA) özellikle yangın, kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek sivil uygulamalarda kullanılabilir olduğunu göstermek amacıyla TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışları, Gebze’de başladı.

150 civarında yerli ve 20 civarında yabancı takımın başvuruda bulunduğu UAV (Unmanned Aerial Vehicle) İnsansız Hava Araçları Yarışları’na 100 yerli ve altı yabancı takım katılmaya hak kazandı.

10 – 16 Ekim tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çayırova Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan yarışma kapsamında lise/üniversite öğrencileri İHA’lar tasarlayıp üretecekler ve araçlarının belirtilen görevlerdeki uçuş becerilerini sergileyecekler.

Yurtdışından Almanya, Azerbaycan, Bangladeş, İngiltere, Estonya, Katar, Kıbrıs, Polonya ve Romanya’nın ilgi gösterdiği yarışmada takımlar, yük dahil en fazla dört kilogramlık araçlarla yarışmaya katılabilecek.

Uçuş sırasında araçtan herhangi bir yapı veya parça düşmemesi gerekiyor. Araç veya yükte herhangi bir parça kaybı veya şeklin değişiminde görev denemesi başarısız sayılacak.

İHA’ların özgün tasarım ve üretime sahip olmasının gerektiği yarışmada, aracın özgünlüğü raporlarda açıklanacak ve hakemler değerlendirmelerinde bunu dikkate alacak. Ayrıca özgünlük, yarışma öncesinde yapılacak teknik kontrollerde incelenecek. Tüm İHA’lar, deneme veya yarışma uçuşları öncesinde güvenlik kontrolünden geçecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.