Perşembe, Şubat 22, 2024
Ana SayfaYazarlarKemali Bülent EdalıGece Uçuşu – Antoine de Saint-Exupéry

Gece Uçuşu – Antoine de Saint-Exupéry

Bu yaşıma gelene kadar, bir çok insan gibi (!) ben de bir çok yazarın pek çok kitabını okudum. Çocukken okuduğum kitapların çoğu, Kemalettin Tuğcu’nun kitaplarıydı. Ortaokul yıllarında, babamın tavsiyesi (aslında baskısı) ile klasiklere başladım. Her hafta bir kitap, Cuma akşamları yemekte başlayan ve yemekten sonra da süren sözlü imtihan…

Aleksandr Soljenitsin’in “Ağustos 1914”, “Kanser Koğuşu” aklımda kalanlardan… Satır satır ezberlemiştim. Kaderin cilvesine bakın ki 2006 yılında babamı kanserden kaybettim. Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza”sı, “Karamazov Kardeşler”i, Tolstoy’un “Savaş ve Barış”ı, “Anna Karenina”sı… Daha onlarcasını sayarım.

Kitap okuma sevdası lisede de devam etti, ama araya “Yüzbaşı Volkan”, “Kızıl Maske”, “Conan” gibi çizgi romanlar girdi. Hava Harp Okulu yıllarında ve sonrasında daha seçici olmaya başladım. İşte bu tarihlerde, Saint Exupery, Richard Bach, Wilbur Smith, Isaac Asimov ve Carl Sagan ile tanıştım. Nazım Hikmet, Melih Cevdet Anday, Orhan Veli, Ümit Yaşar Oğuzcan’dan fırsat buldukça, izinlerimde Laleli’ye gidip sahaflardan onların kitaplarını alıp okuyordum.

Şu anda da, kitaplığımızın bana ait raflarında “Atatürk”, “Cumhuriyet Tarihi kitaplarım ile üst paragrafta adını yazdığım yazarların hemen hemen tüm kitapları, hatta çeşitli zamanlarda yapılmış farklı baskıları var. Hele “Küçük Prens”. Yurt dışına gittiğimizde, mutlaka bir fırsatını bulup, bir kitapçıya uğrayıp, o ülkenin dilinde yazılmış Küçük Prens kitabını aldık ve kızımıza hediye ettik.

Neyse, evde bol bol vaktimizin olduğu bu korona virüs pandemisi günlerinde, ortalığı karıştırırken 1935 yılında yayınlanmış bu afiş ile karşılaştım.

Zamanını tam hatırlamıyorum, görseli çok hoşuma gittiği için bir mezattan almıştım: “Gece Uçuşu”. Hemen kitaplığıma gittim, rafları karıştırdım, kitabı buldum. Internete girdim, araştırdım. Evet, bu film Saint Exupery’nin kitabından uyarlanmış. Şimdi hedef bu filmin varsa DVD’sini bulup, koleksiyonuma katmak.

Geçmişte bu filmi izledim mi, bilmiyorum. Film konusunda hafızam çok zayıf. Afişe baktığımda Clark Gable’ın ismini görüyorum. Acaba rolü neydi? Pilot Fabien mi, yoksa, romanda acımasızlığı ile karşımıza çıkan, roman kahramanı Riviera mı?

– Kitap: Gece Uçuşu / İstanbul Yayınları No:5 / Haziran 1951

– Afiş: Gece Uçuşu / Tan Sineması / 17 Birinciteşrin (Ekim) 935

 

Kemali Bülent Edalı

Kaptan Pilot

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

15 MAYIS HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ

103 yıl önce; dün, 14 Mayıs 1919’da, bir taraftan İngilizler, Karaburun ve Uzunada’yı, Fransızlar,...

KAHRAMAN PİLOTLAR

LITUANICA1933 yılı, Temmuz ayının, 17 si, günlerden Pazartesi. Litvanya’nın başşehri Kounas halkının neredeyse...

Kahraman Pilotlar

Çanakkale Zaferi’nin 106'ıncı yıldönümünde, başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları...

Sinek

Oturduğu koltuktan, hiç kıpırdamadan, uzun süre odanın içinde uçan, büyük kara sineği izledi. Aslında...

Beluga

Büyük Beyaz Balina Aydın’ı kimler hatırlıyor. Ancak, bu gün yaşı 40 ve üzerinde olanlar...

S211 A ile Uçuş

1998 yılının Mart ayının 26’sı, günlerden Perşembe. 122’nci Temel Jet Eğitim Filosu, 97’li teğmenlerin...

Brookwood’da Türk Hava Şehitliği

Arka sandalyede oturan İngiliz öğretmen pilot Chap, aniden lövyeyi sağa yatırıp yukarı doğru çekerken,...