Samsun Valisi İbrahim Şahin, 15 Kasım Salı günü saat 10.00’da Batıpark Golf Tesislerinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Funda Ocak ile beraber basın toplantısı düzenledi.

Vali Şahin kahvaltı sonrası yaptığı konuşmasında, “Değerli arkadaşlar biliyorsunuz Samsun’da havaalanı inşaatı ile ilgili bir sorun yaşamıştık. Havalimanımızda 2200-2300 metre ile 2500 metre arasında bir çökme vardı. Özellikle uçakların inişi ile ilgili sorun yaşamamız dolayısıyla da DHMİ bir an önce inşaata başlamaları gerektiğini söylediler ve ihalesi yapıldı. Fakat çok şanssız bir döneme denk gelecekti. Bunun üzerine arkadaşlarımız, ihaleyi alan yüklenici firma ile beraber bana geldiler. Bu teslimin yapılmaması gerektiğini kendilerine söyledim. Bunun yerine çok hızlıca DHMİ Genel Müdürü Funda OCAK hanımefendiyi aradım ardından Gençlik ve Spor Bakanımızı aradım olaya vaziyet edilmesi gerektiğini söyledim. Gençlik ve Spor Bakanımız da konuyu Bakanlar kuruluna taşıdılar. Ulaştırma Bakanımızı aradılar ve bir anda bu konu gündemlerine gelmiş oldu. Tabi 11 aylık bir süre Samsun için kabul edilemez bir süre idi, onun için mutlak suretle bunun gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladık. Heyetler geldi, bu heyetler sürenin ne kadar kısa bir süreye indirileceğini tartıştılar. Biliyorsunuz havacılık sektörü sıfır risk ile çalışıyor. Onun için de bunun olimpiyat oyunlarından sonra yapılması mümkün mü, pistte uçakların teker koydukları yerin kaydırılarak daha erken bir nokta da teker koyup inşaat yapılacak yerin seyrüsefere mani olmadan yapılabilir mi, kısaca her kısmını uzun uzun tartıştık.

vlk_2666

Ama pistin bir şekilde kapatılması gerektiğini söylediler. Bu sürenin 11 ay değil en azından uçakların iniş kalkışına engel olacak sürenin 3 ayla sınırlı olabileceğini, mümkünse bunun daha da kısaltılabileceği ile ilgili bir çaba sarf edilmesi ama asla 3 ayı geçmemesi gerektiğini söyledik. Çünkü inşaat sezonu biliyorsunuz martta başlıyor. Eğer haziran ayına sarkarsa, İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları olacağı için bunu kimseye izah edemeyeceğimizi, hatta olimpiyat oyunlarının Samsun’a gelmesinin de biraz hava ulaşımının da Samsun’da olmasının neden olduğunu söylemiştim. Arkadaşlarımız uzun uzun düşündüler kafa yordular, çalıştılar ama daha fazla gecikmesinin mümkün olamayacağını, bunun mutlak suretle inşaatının başlaması gerektiğini söylediler.

Bunun üzerine biz, Samsun kamuoyunun yakından takip ettiği, gerek Gençlik ve Spor Bakanımızın, gerek Milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediyemizin ve siz gazetecilerin tabi kamu oyununda doğru bilgilendirilmesi adına Ulaştırma Bakanımız değerli genel müdürümüzü buraya gönderdiler. Bu konuda size izahta bulunacaklar. Tabi bu bizim için de fırsat oldu. Hem benim eski bir ulaştırmacı olmam, hem Funda Hanım’ı çok yakından tanımam vesilesi ile bizim terminal binamızın da Samsunumuza yakışmadığını, çok hızlı bir şekilde bu binanın da yapılması gerektiğini söyledim. Umarım ki, terminal binamızın da bir an önce yapılması gerektiğini, kendilerine bu vesile ile siz gazetecilerin önünde ifade etmek istiyorum ve mikrofonu kendilerine veriyorum.”dedi.

vlk_2670

DHMİ Genel Müdürü Funda Ocak yaptığı konuşmasında, “Hepimizin bildiği gibi bu havalimanı 1999 yılında tamamlanarak hizmete girdi. Yaklaşık 17 yıldır aralıksız hizmettedir ve hava trafiği oldukça tatmin edici düzeyde artış gösterdi. 2015 yılı verilerine göre yolcu sayısı 1 milyon 713 bin olarak gerçekleşti. Ekim ayı itibari ile birçok havalimanında yolcu sayısı düşerken Samsun iç hatlarda yüzde 5’lik artış gösterdi. Burada son 5 yılda 20 milyonu aşan bir yatırım yaptık. Yine yapacağımız çok sayıda planlamamız var. Fakat pistimiz eskidi. Bu eskime nedeniyle de 2012’den beri sürekli izleme halindeyiz. Pistte 19 santimetreye varan çökmeler mevcut. 22 santimetreye vardığı zaman da uluslararası standardı yitirmiş olacağız. Durum böyle olunca ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık. Bunun çözümü için çalışmaları başlattık. Bununla ilgili olarak öncelikle paralel taksi yolunu bu limana kazandırdıktan sonra mı ana pisti onarıma alsak diye araştırmalar yaptık. Alt yapı yatırımlarından bir heyeti gönderdik. Gördük ki, mevcut pisti 210 metre açığına yapmak zorunda kalacağımız paralel taksi yolu için ilave kamulaştırmalar gerekecek. Bu kamulaştırmalar için de orada Abdal Deresi var, bunun içinde deplasesi gerekecek. Yaptığımız planlamalara göre bu pist 160 milyon civarında bir yatırım olacak. Bunu da mutlaka yapacağız, taahhüt ediyoruz. İkinci pistin yapımına kadar geçecek süre, şu an kullanılan pistin daha da kötüleşmesine sebep olacak. Bu nedenle mevcut pistin onarımı için ihaleye çıktık. Proje çalışmalarını tamamladık, 9 milyon TL’lik ihale bedeliyle çalışmalara başladık.

Bu işin gerçek süresi, Valimizin de ifade ettiği gibi 11 aydı. Ancak 1 milyon 700 bin yolcu ağırlayan bir havalimanının böyle bir süreye tahammülü olamaz. Bir teknik komisyonu görevlendirdik ve çalışmalar neticesinde, yüklenici firmayı da 24 saat çalıştırmak suretiyle, 01 Mart-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında pisti kapatmaya karar verdik. 3 ay boyunca Merzifon Havalimanı en yakın destinasyon olduğu için orayı kullanacağız. Bunun için gerekli tedbiri alıyoruz. 3 aylık sürenin de Samsun için uzun olabileceği söyleniyor. Bozulan alanların sökülmesi, betonların kırılması, altyapının yeniden yapılması, elektrik altyapısının onarılması belli bir süre gerektiriyor. İşin tekniğiyle oynamak havacılıkta istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bizim hedefimiz risksiz yolculuk. Samsun Havalimanı’nın kapalı olduğu 3 ay süre boyunca Merzifon Havalimanı kullanılacak. En uygun destinasyonun burası olduğuna karar verdik. Merzifon’daki pisti hazırladık, her türlü yolcu taşımacılığı için Merzifon ve Samsun büyük şehir belediyeleri ile ortak çalışacağız.

Değerli Valim terminal binasından söz etti, gerçekten de 2015 sonu itibari ile 1 milyon 700 bin yolcunun ağırlandığı, ancak teorik kapasitesi 1 milyon olan terminal binamızın artık bu yükü karşılayamadığı da aşikar. Bundan dolayı biz çalışmalarımızı başlatacağız. Bu çalışmalar neticesinde tabi ki Bakanlığımızın, ilgili birimlerimizin izinlerini alarak Değerli Valimizin bu ikazı bizim için bir hedef oldu. Bu çalışmalarımızı tamamladıktan sonra tekrar bu konuyu da sizlerle paylaşacağız.”dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.