Ucuz havayolları olarak nam salan şirketlerin bilet fiyatları sanıldığı kadar ucuz değilmiş…

Algıyı ve reklamları bir kenara bırakıp gerçeğe bakın. Küresel Uçuş Fiyatları Endeksi raporu hazırlayan Avustralya Melbourne merkezli seyahat arama motoru “Rome2rio” şirketinin 2016 yılına dair yaptığı tespitleri çok çarpıcı. Uluslararası uçuşları olan 312 havayolunun, toplamda 1 milyon 180 bin uçuşunu mercek altına alan çalışma, kilometre başına ödenen ortalama ücretlerin hesaplandığında, düşük maliyetli şirketlerin çok da ucuz olmadıklarını ortaya çıkarmış.

Yani ucuza uçtuğumuzu sandığımız uçuşlar aslında çok da ucuz değilmiş. Bu sebeple ucuzcu şirketlerin ‘falan rakamdan başlayan fiyatlarla’ şeklindeki reklam ve tanıtımlarına çok fazla aldanmayın. Kilometre başına ödenen ortalama ücreti hesaplayarak, bu konuda ilk 50 havayolunu belirleyen şirketin listesinde pek çok bayrak taşıyıcı havayolunun ise ucuza uçtuğumuzu sandığımız şirketten daha uygun fiyatlarla uçtukları görülüyor.

Singapur Havayolları’nın alt markalarından biri olan Scoot’un, kilometre başına 0.07 cent ücretle dünyanın en ucuz havayolu olduğu belirlenirken, onu 0.08’er sent ile Avustralyalı Jetstar Airways ve bir başka Singapurlu Tiger Airways takip etti. İlk 50 içerisinde Türkiye’den sadece bayrak taşıyıcı havayolumuz Türk Hava Yolları yer alıyor. THY kilometre başına 0.17 sentlik değer ile listenin 11. sırasını China Southern ve Virgin Atlantic ile paylaşıyor. Listede, Türk Hava Yolları’nın üzerinde ilk 10 sırada toplamda 26 havayolu şirketinin bulunduğunu da belirtelim.

Ucuzcu havayollarının başını çeken Ryanair’in, Emirates, Singapur, Cathay Pacific gibi havayollarından daha pahalı uçtuğunu ortaya koyan rapora göre Ryanair’in ortalama bilet fiyatı kilometre başına 0.11 sente geliyor. (Güntay Şimşek/Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.